Cumhur'daki 50+1 çatlağı sonrası Erdoğan ve Bahçeli ilk kez bir araya geldi

Cumhur'daki 50+1 çatlağı sonrası Erdoğan ve Bahçeli ilk kez bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 50+1 tartışmasının ardından bugün ilk kez bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Yüzde 50+1'in değişmesi isabetli olur" çıkışı ve bu çıkışa karşı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kapıyı kapatan ifadelerinin ardından iki isim ilk kez bir araya geldi.

1 SAATLİK GÖRÜŞME

Erdoğan ve Bahçeli arasında Beştepe'de yapılan ve basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

GAZETECİNİN SORUSUNA SERT ÇIKTI

Erdoğan, bugünkü parti grup toplantısından sonra gazetecilerin sorusunu yanıtlamış ve "Devlet Bahçeli ile görüşecek misiniz?" sorusunu, "Biraz sonra görüşeceğiz" ifadesiyle yanıtlamıştı. Gazetecinin bunun üzerine "50+1'i mi görüşeceksiniz?" diye sormasına karşılık "Allah Allah! Lafa bak!" diyerek tepki göstermişti.

NELER YAŞANDI?

Erdoğan, Almanya ziyareti sonrası uçakta yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 şartının değişmesini istediğini söylemişti. Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

"50+1 şartının değişmesi isabetli olur. Çoğunluğu alanın seçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz, yanlış yollara sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa..."

Cumhur İttifakı ortaklarından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise grup toplantısında Erdoğan'ın bu çıkışına "Bu sistemin demokratik meşruiyeti yüzde 50+1'dir. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı görüşteyiz" yanıtını vermişti.