Deprem sonrası hasar tespit nedir? Az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı binalar ne anlama geliyor?

Deprem sonrası hasar tespit nedir? Az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı binalar ne anlama geliyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kahramanmaraş depreminin ardından deprem sonrası sıkça sorulan sorulara yanıt verdi.

Kahramanmaraş'ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen iki büyük deprem 10 ilde korkunç bir biçimde yıkıma yol açtı. Depremin ardından yıkılan binaların yanı sıra çatlaklar oluşan, hasar gören yapılar ise merak konusu oldu.

whatsapp-image-2023-02-12-at-14-36-13-2.jpeg

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü de depreminin ardından deprem sonrası sıkça sorulan sorulara yanıt verdi. Bakanlık, hasar tespit tanımlarını yaparak hasar tespitinin ne anlama geldiğini vatandaşlarla paylaştı.

HASAR TESPİT TANIMLARI

HASARSIZ BİNALAR: Deprem nedeniyle herhangi bir hasar meydana gelmeyen
binadır. (Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez.) Binanın kullanılmasında bir sakınca yoktur.

AZ HASARLI BİNALAR: Deprem nedeniyle binanın boyasında, sıvalarında ve
duvarlarında oluşan ince çatlaklar ile duvarlardan düşen sıvaların olduğu binalardır. (Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez.) Binanın kullanılmasında bir sakınca yoktur.

ORT AHASARLI BİNALAR: Deprem nedeniyle binanın duvarlarındaki yarıklar
ile taşıyıcı elemanlardaki ince çatlakların olduğu binalardır. Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez. “Orta” hasarlı yapıda taşıma gücündeki azalma giderilmeden (yapı onarılmadan) ya da güçlendirilmeden yapı kullanılmamalıdır. Eşyaların tahliyesi gerçekleştirilebilir.

AĞIR HASARLI BİNALAR: Deprem nedeniyle binanın taşıyıcı elemanlarındaki
geniş ve yaygın kesme kırılmalarının/ayrılmaların olduğu binalardır. “Ağır“ hasarlı yapıların onarılmaz taşıma gücü kaybı ve geri (dayanım ve ekonomik açısından) alınamaz hasarları olan binalar olarak tanımlanır.

ACİL YIKILACAK BİNALAR: Deprem nedeniyle binanın taşıyıcı elamanlarının büyük oranda kalıcı yer değiştirerek kısmen veya tamamen yıkıldığı binalardır. Hiçbir şekilde kullanılması mümkün olmayan bu binaların içine girilemez ve eşyaların tahliyesi gerçekleştirilemez.

ekran-goruntusu-2023-02-12-202550.png

DEPREM SONRASI EN ÇOK SORULAN SORULAR NELER?

1. DASKTAN NASIL FAYDALANABİLİRİM?

DASK sigortasının yaptırıldığı firmaya başvuru yapılarak DASK’tan faydalanılabilir.

2. HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA BİNAM İNCELENMEDİ, NE ZAMAN İNCELENECEK?

Hasar tespit çalışmaları için ekiplerimiz tüm mahallelerimizde çalışma yürütmektedir. Depremden sonraki ilk on gün içerisinde hasar tespit tamamlanacaktır. 

3. YARDIMLARDAN FAYDALANMAK İÇİN HANGİ BELGELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR?

Adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde ilinize kayıtlı vatandaşlarımızdan yardımlardan faydalanmak için herhangi bir belge istenilmemektedir.

whatsapp-image-2023-02-12-at-14-36-15.jpeg

HASAR TESPİT NEDİR?

Hasar tespit, meydana gelen deprem gibi afetler sonrası mimar ve mühendislerden oluşan teknik heyet tarafından depremin binaya verdiği hasarın gözlemsel olarak değerlendirilerek hasarsız, az, orta, ağır/yıkık olarak sınıflandırılması işlemidir.

Hasar tespit sürecinde binalara verilen hasarsız, az, orta, ağır/yıkık olarak sınıflandırılmasına ilişkin verilen değerlendirme raporları sonrası ne gibi işlemler yapılıyor?

Hasar tespit sürecinde binalara verilen değerlendirme raporları sonuçları muhtarlıklar ve/veya kaymakamlıklarda 30 gün süre ile ilan edilmek üzere askıya çıkarılır.

whatsapp-image-2023-02-12-at-14-36-16.jpeg

Vatandaş askıya çıkan listelerde "benim ismim yok" deyip itiraz edebiliyor mu, ediyor ise süreç nasıl işliyor?

Açıklanan sonuçlara, askıya çıktığı gün itibari ile 30 günlük yasal sürede Afad İl Müdürlüğüne ya da kaymakamlıklara dilekçe ile itiraz edilebilir.

İtiraz dilekçesi sonrasında yapılacak işlemler nelerdir?

Görevlendirilecek farklı bir teknik heyetçe olay mahalline gidilerek yine gözlemsel bir çalışma olan hasar tespit işlemi gerçekleştirilip; nihai olan değerlendirme itiraz hasar tespiti yapılır.

Binada tadilat yapılacaksa veya yıkılacaksa ne kadar sürede yapılıyor, vatandaşa bu süre içerisinde hangi destekler sağlanıyor?

Acil yıkılması gereken binalar yetkililerce derhal boşalttırılarak yapı sahibine bildirilir. En çok 3 gün içerisinde mal sahibi tarafından yıkılmadığı takdirde bu binalar yetkililer tarafından yıktırılır.

Ayrıca fen ve sanat kurallarına göre güçlendirmesi veya onarımı mümkün olan yapıların 1 yıl içerisinde tadilatı yapılarak oturulmasına müsaade edilir.

Konuya ilişkin olarak AFAD İl Müdürlüğünce binaların hasar durumuna göre acil yardım, kira yardımı, çeşitli ayni ve nakdi yardımlar yapılır.

whatsapp-image-2023-02-12-at-17-46-11.jpeg

Bina ve Bağımsız Bölüm Nedir?

Bina: Kat mülkiyetine konu olan gayrimenkulün bütünüdür.

Bağımsız Bölüm: Ana gayrimenkulün (binanın) ayrı ayrı ve başlı başına
kullanılmaya elverişli, bağımsız mülkiyette konu bölümleridir.(Daire)

ekran-goruntusu-2023-02-12-202537.png