Deprem uzmanları Ahmet Ercan ve Naci Görür birbirine girdi

Deprem uzmanları Ahmet Ercan ve Naci Görür birbirine girdi

Deprem uzmanları arasında tartışma yaşandı. Övgün Ahmet Ercan, Naci Görür'ün "İstanbul’da her an deprem olabilir" sözlerine yanıt verdi.

Türkiye deprem gerçeğini en derinden hisseden ülkelerin başında geliyor. Son olarak 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler büyük bir yıkıma yol açtı. Depremin büyüklüğü, ihmallerin de büyüklüğü ile birleşerek 50 bini aşkın insanın ölümüne neden oldu.

Bu depremin ardından gözler Marmara'ya çevrildi. Beklenen büyük İstanbul depremi ile ilgili ise uzmanlar birçok yorumla vatandaşları ve yetkilileri uyarıyor. 

Deprem konusunda uyarılarıyla dikkat çeken iki isim ise Naci Görür ve Övgün Ahmet Ercan. Ancak bu iki isim bu kez tartışmalarıyla gündem oldu.

"ELİ KULAĞINDA İSTANBUL DEPREMİNİN BÜYÜKLÜĞÜ 7'DEN BÜYÜK OLACAK"

Prof. Dr. Görür, Büyük İstanbul depremi için “İstanbul’da kesinlikle 7’den büyük bir deprem olacaktır” açıklamasını yapmış ve "Depremin eli kulağında" olduğunu vurgulamıştı.

"HERHANGİ BİR YERDE HER AN 7 VE ÜZERİ DEPREM OLABİLİR"

Naci Görür geçtiğimiz gün yaptığı açıklamasında da “Türkiye’nin herhangi bir yerinde her an 7 ve üzeri deprem olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

"İSTANBUL'DA HER AN DEPREM OLACAĞINI GÖSTEREN BİR TANE KANIT GÖSTERİN SİZE İNANAYIM"

Prof. Dr. Ahmet Ercan ise Görür ve başlıca diğer deprem uzmanlarının İstanbul’la ilgili değerlendirmelerini eleştirdi.

Ercan, eleştirisinde “İstanbul'da her an deprem olacağını gösteren bir tane kanıt gösterin size inanayım! Siz böyle söyledikçe siyasetçiler ile müteahhitler sizin sözlerinizi kullanıp oy ile para devşiriyorlar. İnşaat ülkeye katma değer üretmeyen ölü yatırımdır. Yatırım sanayiye kaymalı. Lütfen” sözlerini sarf etti.

Ercan'a göre İstanbul'da 2045'ten önce deprem olmayacak.