Depremde internet olmadan çalışan uygulamalar

Depremde internet olmadan çalışan uygulamalar

Deprem bölgesinde iletişim aksaklıkları yaşanıyor. Yurttaşlar birbirlerine ulaşmada zorluk yaşıyor. İşte internet olmadan çalışan mesajlaşma uygulamaları ve interneti hızlandırmanın yolları...

İzmir’de 6,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çok sayıda binanın yıkıldığı, enkaz altında kalan vatandaşların olduğu deprem sonrası iletişimde aksaklıklar yaşanıyor. İnternetin yer yer gittiği bölgeler olduğu söyleniyor. İnternet olmadan çalışan mesajlaşma ve telsiz uygulamaları mevcut.

İnternet olmadan çalışan mesajlaşma uygulamaları ve internetle çalışan telsiz uygulamaları

Mesajlaşma uygulamaları şöyle; Bridgefy, Flows, Signal offline messenger, MeshTalk ve Firechat. Firechat’in an itibarıyla hata verdiği bildirildi.

İnternet ile çalışan telsiz uygulamaları ise; Zello, Heytell ve Voxer.

Peki deprem bölgesinde internetin hızlı çalışması için neler yapılması gerekiyor?

Wi-Fi parolasını kaldırarak, iletişim ağını genişletmek bir çözüm. Böylece o esnada internete bağlanamayanlar da Wi-Fi’dan yararlanabilir. Sesli arama yerine SMS atılması tercih ediliyor. Sosyal medyada mümkün mertebe video paylaşılmaması gerekiyor. Bu mecralardaki otomatik video izleme modunu kapatmak da bir çözüm. İnternet verisini çok fazla tüketen uygulamaları kullanmayın. Bunların mümkünse telefonunuzun arkaplanında çalışmalarını da durdurun.