Depremin hissedilip hissedilmemesi o binanın güvenli olduğu anlamına mı gelir? Aynı şehir, iki ayrı kişi, iki ayrı bina...

Depremin hissedilip hissedilmemesi o binanın güvenli olduğu anlamına mı gelir? Aynı şehir, iki ayrı kişi, iki ayrı bina...

Kandilli Rasathanesi'nden Prof. Dr. M. Nuray Aydınoğlu ve Prof. Dr. Celal Şengör depremin hissedilmesi ve buna bağlı bina güvenliğine ilişkin merak edilenleri yanıtladı.

Bir binanın herhangi bir depremde çok sallanması o binanın sağlamlığına ya da olabilecek depremde alacağı hasara dair bir fikir verir mi? Bu sorunun cevabını, tv100'de Candaş Tolga Işık'a konuk olan Prof. Dr. M. Nuray Aydınoğlu ve Prof. Dr. Celal Şengör yanıtladı. 

Prof. Dr. M. Nuray Aydınoğlu sorulan soruya şu yanıtı verdi:

"YÜKSEK FREKANSTA AZ HİSSEDERSİNİZ"

"O binaların özelliğine bağlı. Mesela siz alçak katlı binada yaşıyorsanız, içinde bol duvarlar, kolonlar, çok da zayıf olmayan kolonlar, alçak katlı binanın doğal titreşim frekansı ki, depremde o frekansla titreşir genelde çok yüksektir. Hızlı biçimde titreşim hissedersiniz. Ya da çok alçak değilse bile binanız, 8-10 katlı olsa bile çok sayıda perde varsa, onların frekansları da küçük olur. Çok az titreşim olur. Yüksek frekans olur az hissedersiniz."

ekran-goruntusu-2023-02-17-220100.png

"YÜKSEK BİNADA BAYA BÜYÜK DEPLASMAN YAPARSINIZ"

"Hem saniyedeki titreşim sayısı fazla, hem de ampütütü azdır onların. Alçak bina. Ama yüksek binada baya büyük deplasman yaparsınız. Hesaplarımızda büyük depremde bir katın kolonun üstündekinin altına göre yatay deplasmanı, yüksekliğinin yüzde 1'i yüzde 2'si hatta 3'e kadar izin veririz."

"EVİM ÇOK SALLANDI MESELESİ O EV GÜVENLİ DEĞİL DEMEK DEĞİL"

"3 kat 3 metre yüksekliğinde katınız varsa yüzde 2 desek, 6 cm deplasman yapacak. Bu 6 cm'ler çok katlı binada toplana toplana gidiyor. 20 katlı binanın tepesinde olsanız, muazzam sallanırsınız ama bu yıkılma demek değil. Evim çok sallandı meselesi o ev güvenli değil demek değil."

"HIZLI GEÇEN DEPREM DALGASI KOLAY KOLAY YIKAMAZ EVİ"

Prof. Dr. Celal Şengör de depremin hissedilişiyle ilişkili olarak frekans konusuna değendi. Şengör şöyle dedi:

"Hızlı geçen deprem dalgası kolay kolay yıkamaz evi. Ama ağır ağır geçen, hissedersiniz zaten, öyle geçen... Evin frekansı ve depremin frekansı birbirine tuttuğu an düşük frekansta yıkar binayı."