DEVA Partisi'nde bir 'Andımız' krizi daha!

DEVA Partisi'nde bir 'Andımız' krizi daha!

Deva Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Baran Deniz Bağatur, Andımız hakkında " “Küçücük çocukları asker gibi dizip, Reşit Galip isimli nazi ruhlu kafatasçının yazdığı andı okutmak rezaletin ötesinde bir şeydir." dedi.

Türkiye’deki tüm ilkokullarda, Eğitim İş Sendikası’nın aldığı kararla Andımız'ı okuma eylemi bugün başladı. Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre; öğretmenler ilk derste sınıflarda, Öğrenci Andı’nı okuttu. Andımız böylelikle yıllar sonra okullarda okutulmuş oldu.


Sınıflarda Andımız’ın okunmasına DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Baran Deniz Bağatur sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Bağatur, Andımız’ın okunmasıyla ilgili haberi paylaştı ve “Küçücük çocukları asker gibi dizip, Reşit Galip isimli nazi ruhlu kafatasçının yazdığı andı okutmak rezaletin ötesinde bir şeydir. Irkçılıkla mücadele edilmelidir.” dedi.

ed.png

Daha önce de DEVA Partisi yöneticisi Beytullah Aksoy Danıştay'ın Andımız kararına destek vererek ağır ifadeler kullanmıştı. Beytullah Aksoy “Andımız” ile ilgili “Hayvani ihtiyaç” tanımlaması yapmış ve "Bir Türk için her sabah ben Türk’üm diye bağırmak ancak hayvani bir ihtiyacı tatmin edebilir. Bir toplum, hayvani ihtiyaçlarını önceliklendiren bireylerden oluşursa orada zihinsel gelişimden söz edilemez" demişti.


 
Aksoy'un paylaşımları tartışmalara neden olmuştu. Aksoy daha  sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, özür diledi ve partisinden istifa ettiğini duyurmuştu. Aksoy, "Çok özür dilerim. Gerçekten üzgünüm. İstifa ediyorum" notunu düşmüştü.