Dezenformasyonla mücadelede dezenformasyon! İletişim Başkanlığı'nda yeni oluşum

Dezenformasyonla mücadelede dezenformasyon! İletişim Başkanlığı'nda yeni oluşum

İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin başına İdris Kardaş getirildi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi kurulduğunu duyurmuştu. Altun paylaşımında merkezin başına İdris Kardaş’ın getirildiğini belirtmişti. Dezenformasyonla mücadele görevi verilen Kardaş’ın 2014 yılındaki bir paylaşımınınsa gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. 

YANLIŞ FOTOĞRAFI PAYLAŞTI

5 Mayıs 2014’te sosyal medya hesabından bir idam fotoğrafı paylaşan Kardaş, bu paylaşıma “Cumhuriyet’in bir diğer gözü yaşlı çocuğu. İskilipli Atif Hoca’nin idamı” notunu düşmüş. Kardaş’ın İskilipli Atıf diye paylaştığı fotoğrafın, Atatürk’e suikast girişiminde bulunan Hacı Sami çetesinin 18 Ocak 1928’de Eminönü’nde idam edilen üç üyesinden biri olduğu belirlendi. 

ekran-goruntusu-2022-08-05-202457.jpg

HACI SAMİ VE ÇETESİNİN GÖRÜNTÜLERİ, İSKİLİPLİ ATIF DİYE PAYLAŞILIYOR

İnternet ortamında yayılan bilgileri araştıran Teyit’in sitesindeki bilgilere göre Şaduman Halıcı’nın 2013’te Çağdaş Türkiye Tarihi Araştırmaları Dergisi’nde yer alan ‘Atatürk’e Suikast Girişimi: Hacı Sami ve Çetesi’ başlıklı yazısında da aynı bilgi yer alıyor. Fotoğraf uzun süredir başta Facebook ve Twitter olmak üzere çok sayıda sosyal medya platformunda İskilipli Atıf’ın idamı olarak paylaşılıyor. 

İDRİS KARDAŞ PELİKANCI MI?

Medyafaresi'nde yer alan bilgilere göre ise Kardaş, Pelikancılar olarak bilinen Erdoğan’a yakın grubun üyesi olarak biliniyor. Kardaş bir dönem, Pelikancıların kuruluşu olduğu bilinen Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’nde Genel Koordinatör olarak görev yürütmüştü.