Dikkat! O şehirler Asya Kaplan Sivrisineği tehlikesiyle karşı karşıya...

Dikkat! O şehirler Asya Kaplan Sivrisineği tehlikesiyle karşı karşıya...

Vücutta derin yaralar açan olan Asya Kaplan Sivrisineği, İstanbul'un farklı bölgelerinde tehlike yaratmaya devam ediyor.

Son zamanlarda İstanbul'da görülmeye başlayan Asya Kaplan Sivrisineği'nin, seller ve yıllık toplam yağış miktarları dikkate alındığında Karadeniz Bölgesi'nde de ciddi bir tehdit haline gelme potansiyelinin bulunduğu açıklandı.

asya-kaplan-sivrisinegi-isirigi-2-820.jpg

Türkiye'de ilk kez 2011 yılında Edirne'nin İpsala ve Keşan ilçelerinde tespit edilen bu sinek insan sağlığını tehdit ediyor.. Güneydoğu Asya'nın tropikal ve subtropikal bölgelerine özgü olarak ilk defa 1894 yılında İngiliz-Avustralyalı entomolog Frederick Askew Skuse tarafından Hindistan'ın kaplanları ile ünlü Bengal bölgesinde bulundu.

 

istanbul-da-asya-kaplan-sivrisinegi-panigi-6-13617868-o.jpg​​​​​​​

 

Asya Kaplan Sivrisineği, artan seyahatler ve küresel ısınma gibi sebeplere bağlı olarak özellikle 1980'li yıllarda Avrupa (ilk defa 1979'da Arnavutluk), Kuzey Amerika (ilk defa 1985'te Teksas-ABD) ve Güney Amerika (ilk defa 1986'da Brezilya) kıtalarına da dramatik bir şekilde yayıldı.


Türkiye'de ilk defa Edirne'nin İpsala ilçesinde bulunan Türkiye-Yunanistan sınır kapısında ve Keşan ilçesindeki bir restoran etrafına kurulan sivrisinek yumurtlama tuzakları da olduğunu biliniyor. Artvin, Bursa, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Giresun, Ordu, Rize, Sakarya, Tekirdağ ve Trabzon'un da olduğu çoğu ilde de görüldü.