DSÖ'den yeni virüs için acil uyarı! Tedavisi veya aşısı yok

DSÖ'den yeni virüs için acil uyarı! Tedavisi veya aşısı yok

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni virüsle birlikte artan vakalar üzerine acil uyarıda bulundu.

DSÖ artan vakalar üstüne uyarıda bulundu. Covid-19'un ardından tüm dünya artık virüsler konusunda diken üstü iken yeni bir salgın endişesi baş gösterdi. DSÖ'den farklı bir virüs için acil uyarı geldi.

ekran-goruntusu-2024-03-04-212630.png

2 VAKA DA ÖLÜMLE SONUÇLANDI

2024 yılı itibarıyla Bangladeş'te 2 kişinin virüse yakalandığını aktaran DSÖ, bu vakaların ölümle sonuçlandığını belirtti. Sözcü'nün aktardığına göre 38 yaşında bir erkek ve üç yaşında bir kız çocuğunun ölmesinin ardından Nipah virüsü (NiV) vakalarının arttığı vurgulandı.

ekran-goruntusu-2024-03-04-212637.png

NİPAH VİRÜSÜ NEDİR?

Nipah virüsü enfeksiyonunun başlangıç belirti ve semptomlarının spesifik olmadığı ve başvuru sırasında tanıdan genellikle şüphelenilmediğine dikkat çeken DSÖ, daha az yaygın olmasına rağmen hastalığın, enfekte olan biriyle yakın temas ile doğrudan bulaşabildiğini söyledi.

ekran-goruntusu-2024-03-04-212642.png

NİPAH NASIL BULAŞIR?

Ölümcül enfeksiyon, enfekte hayvanlar (yarasalar veya domuzlar gibi) veya enfekte hayvanların tükürüğü, idrarı ve dışkılarıyla kontamine olmuş yiyecekler yoluyla insanlara bulaşan bir hastalık. Meyve yarasaları veya uçan tilkiler Nipah virüsünün doğal konakçıları.

ekran-goruntusu-2024-03-04-212645.png

NİPAH VİRÜSÜ TEDAVİSİ

İnsanlara veya hayvanlara yönelik herhangi bir tedavi veya aşı bulunmadığından virüs son derece endişe verici.  Birleşik Krallık'ta NiV, yüksek sonuçları olan bulaşıcı bir hastalık olarak sınıflandırılıyor.