Eğer bunu yaparsanız emekliliğiniz yanabilir

Eğer bunu yaparsanız emekliliğiniz yanabilir

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emeklilik hakkı kazanmadan önce yapılması gerekenleri madde madde anlattı. Erdursun, çalışmayıp da kendisini sigortalı gösterenlerin emekliliklerinin iptal olabileceğini vurguladı.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, "Emeklilikte işinize yarayacak bilgiler" başlığıyla emeklilik sürecine ilişkin bilinmesi gerekenleri A'dan Z'ye 11 maddede sıraladı.

ekran-goruntusu-2023-11-19-210549.png

Erdursun, emeklilik hakkını yakacak hususlara da dikkat çekti. İşte 11 maddede emeklilik öncesi bilinmesi gerekenler:

"SAĞDA SOLDA KENDİSİNİ SİGORTALI GÖSTERENLER EMEKLİLİK İPTALİ RİSKİYLE KARŞILAŞABİLİR"

 • "EYT'de SSK'dan emekli olmak Bağ-Kur'a göre daha avantajlıdır.
 • Son 2520 gün içinde hangi statüden daha fazla gününüz varsa o statüden emekli olursunuz.
 • SSK'lıların emekli aylığı Bağ-Kur'a göre daha yüksek olur ancak asgari ücret düzeyinde prim ödeyenlerde aynı dip aylığı alırlar.
 • SSK'dan emekli olacağım diye çalışmadan sağda solda kendisini sigortalı olarak gösterenler sahte sigortalılık ve emeklilik iptali riski ile karşılaşabilirler.ekran-goruntusu-2023-11-19-210552.png

"SSK'LI DEĞİLSENİZ SSK GÜNLERİNİZ BAĞ-KUR'A AKTARILIR"

 • Ortağı olduğunuz şirkette kurallara uygun SSK'lı değilseniz, SSK günleriniz Bağ-Kur'a aktırılır. SSK'dan emekli olamayabilirsiniz.
 • Son çalışmalarınız hangi statüde ise SGK'ya borçlanmalarınız o statüye sayılır, Yurtdışı borçlanması ve ücretsiz izin süreleri farklılık gösterir, yurtdışı borçlanması Bar-Kur'a sayılır, memurların aylıksız izinleri Emekli Sandığına sayılır.ekran-goruntusu-2023-11-19-210611.png

"EMEKLİLİK İÇİN EKSİK GÜNÜ KADAR DEĞİL SİLİNEN SÜRENİN TAMAMINI ÖDEMEK ZORUNDA"

 • Ödenmeyen Bağ-Kur günlerini ihya yapıp ödemek isteyenler, emeklilik için eksik günü kadar değil silinen sürenin tamamını ödemek zorundadırlar.
 • Eksik günlerini tamamlamak için 1 gün dahi yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanlar, yurtdışında çalışırlarsa, işsizlik maaşı ya da sosyal yardım alırlarsa Türkiye'den emekli aylığı alamazlar.ekran-goruntusu-2023-11-19-210559.png

"MEMURLAR HARİÇ!"

 • Askerlik sonrasında sigortalı olanlar, askerlik borçlanma süresi ile işe başlama tarihlerini 08.09.1999 tarihine kadar geriye çekerlerse EYT'li olurlar. Memurlar hariç! (Memurlara büyük haksızlık)

"DAHA DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI ALABİLİRSİNİZ"

 • Anlaşmalı ülkelerde çalışanlar yurtdışı işe başlama tarihlerini Türkiye'den işe başlama tarihi olarak saydırabilirler. EYT'li olabilirler. Emeklilik konularında küçük ayrıntılara dikkat ederek daha kolay emekli olabilirsiniz ya da bu ayrıntılara dikkat etmeyerek emeklilik sürecinizi uzatabilirsiniz, yanlış statüden emekli daha geç emekli olup daha düşük emekli aylığı alabilirsiniz.
 • Emekliliğinizi hak etmiş olsanız bile 2024'de emekli olmak sizin için daha avantajlı olabilir, çalışma süreniz, kıdem tazminatınız, 2024'ün emekli aylığınıza katkısını bilerek emeklilik için müracaatta bulunmalısınız..."

ekran-goruntusu-2023-11-19-210456.png