Ekrem İmamoğlu duyurdu! İstanbul'da tamamen ücretsiz olacak

Ekrem İmamoğlu duyurdu! İstanbul'da tamamen ücretsiz olacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul'da ücretsiz olacak kritik bir uygulamayı 16 milyon vatandaşa duyurdu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da ücretsiz HPV aşısı uygulamasının 16 Mayıs tarihinden itibaren başlayacağını açıkladı.

imamoglukeps.webp

ÜCRETSİZ HPV AŞISI UYGULAMASI 16 MAYIS'TA BAŞLIYOR

İmamoğlu, X hesabından yaptığı paylaşımla İstanbul'da ücretsiz HPV aşısı uygulamasını 16 Mayıs Perşembe günü itibariyle uygulamaya başlayacaklarını açıkladı.

İLK DOZ AŞILAR İÇİN BAŞVURULAR AÇILDI

İmamoğlu paylaşımında verdikleri sözü tuttuklarını belirtirken, Türkiye'de HPV kaynaklı vakaların artış eğiliminde olduğuna da dikkat çekti. Bu kapsamda ücretsiz HPV aşı uygulamasına başlayacaklarını ifade eden İBB Başkanı, belediyenin eline ulaşan ilk doz aşılar için başvuruları açtıklarını duyurdu.

İmamoğlu, 16 Mayıs itibariyle aşılanmanın başlayacağını söylerken, aşıdan faydalanmak isten 9 ile 26 arasındaki tüm vatandaşların İBB’nin ilgili sitesinden başvuru yapabileceğini açıkladı.

imamoglugorselkeps.webp

HPV NEDİR?

HPV, 100'den fazla virüsten oluşan çok yaygın bir virüs grubu olan Papillomaviridae ailesinden çift sarmallı DNA virüsüdür. İnsan epiteline yerleşerek ağız, boğaz ve genital bölgeyi etkileyen ve bu bölgelerde siğillere neden olan cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıklardan birisidir.

HPV aynı zamanda rahim ağzı kanserinin de en yaygın sebeplerinden biri olarak görülmektedir.