Ekrem İmamoğlu, İBB Meclisi'nin ilk oturumunda mesajı verdi! Tevfik Göksu gülerken yakalandı

Ekrem İmamoğlu, İBB Meclisi'nin ilk oturumunda mesajı verdi! Tevfik Göksu gülerken yakalandı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB meclisinin yeni dönem ilk toplantısında konuştu. Engellemesiz, birlikte İstanbul'a hizmet vurgusu yaptı. O sırada Tevfik Göksu'nun güldüğü görüldü.

CHP'nin çoğunluğu elde ettiği İBB Meclisi'nin ilk oturumu açıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Meclisi'ne gelerek Meclis üyelerinin tek tek elini sıktı ve yeni dönemin ilk oturumunu açtı.

ekran-goruntusu-2024-04-15-162532.png

İBB Meclisi'nde konuşma yapan İmamoğlu, hükümetin artık muhalif belediyeleri engelleme yoluna gitmemesi gerektiğine dikkat çekerken, birlikte çalışma mesajı verdi. O anlarda AKP'li Tevfik Göksu'nun güldüğü anlar kameralara yansıdı. 

ekran-goruntusu-2024-04-15-152715.png

"Milletimiz 31 Mart seçimlerinde çok değerli mesajlar vermiştir" diyen İmamoğlu, şunları kaydetti:

"Her birimiz o mesajları iyi anlamak ve gereğini yapmakla yükümlüdür. Her şart altında ortak akıl, istişare ve uzlaşma kültürüyle hareket eden, İstanbulluların menfaatlerini en üst seviyede önceleyen, tam anlamıyla demokratik Meclis tecrübesini tam anlamıyla hemşehrilerimize yaşatacağız."

ekran-goruntusu-2024-04-15-162547.png

"PARTİZANLIK BİZİM YÖNETİM ANLAYIŞIMIZDA YOKTUR"

"31 Mart seçim sonuçları adaletli, dürüst, sorun çözme odaklı bir siyaset talebinin net ifadesidir. 31 Mart, insanları kutuplaşmayan, ortak akla dayanmayan ve vicdanlı bir siyaset talebinin net ifadesidir. Bizim hizmet anlayışımızda hiçbir kesim bir diğerinin düşmanı ve hasmı değildir, olamaz ve olmamalıdır. Partizanlık bizim yönetim anlayışımızda yoktur. Önümüzdeki 5 yıl boyunca bunu göstermek için adımlar atmaya devam edeceğiz."

"GELİN HEP BİRLİKTE İSTANBUL'UMUZU VE ÜLKEMİZİ DEPREME HAZIRLAYALIM"

"Gelin, İstanbul'umuzu ve ülkemizi güzel ve müreffeh günlere hep birlikte taşıyalım. Gelin, 31 Mart'ı demokrasiyle taçlandıralım. Gelin, bu sonucu hukuk devletine dönüşmemiz için gerekli sinerjiye dönüştürelim. Gelin, hukuk devletini demokrasimizi ve kardeşlik iklimimizi yeniden tesis edelim. Gelin, akılcı, şeffaf ve hesap verebilir politikalarla ekonomimizin ayağa kalkmasına hep birlikte el verelim. Gelin, hep birlikte İstanbul'umuzu ve ülkemizi hep birlikte depreme hazırlayalım."

ekran-goruntusu-2024-04-15-162552.png

TELEFERİK TUTUKLAMASINA TEPKİ

İmamoğlu, Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün Antalya’daki teleferik kazasıyla ilgili soruşturmada tutuklanmasına tepki gösterdi. İmamoğlu, şunları kaydetti:

"Yıllar boyunca Soma faciasından Pamukova'ya, benim de çok sevdiğim insanları kaybettiğim Çorlu Tren Faciası'na kadar pek çok olay süreç içerisinde ortadadır. Yıllar geçmesine rağmen mahkemeleri sürüyor. Kazalar ve facialar ihmal üzerinden gerçekleşmişse sorumluların partisine bakılmadan cezası verilmelidir. Bu gereklilik iktidar mensupları için ne ise benim parti CHP için de aynı şekilde uygulanmalıdır ve eşit olmalıdır. Adalet herkesi eşitlemelidir. Bu bahsi geçen işlerde yıllardır birileri korunurken Antalya'da yaşanan kazada Kepez Belediye Başkanımızın tutuklanması, hızlı tutuklanması akıl ve vicdanlarda soru işaretleri bırakmıştır. Bunun nedeni adaletin adamına göre tecelli etmiş olması duygusunu yaşatmıştır. Bu duygunun gözetilmesinin önemli olduğunu duyurmak isterim. Kamuoyuna bu anlamda bir vicdan çağrısı yapmak isterim."

İBB YENİ BAŞKANVEKİLİ BELLİ OLDU

Öte yandan 1. başkanvekilliği seçimini CHP'nin adayı Nuri Aslan'ın 184 oyla kazandığını açıklandı.

İBB Meclisi'nin ilk toplantısında 1. başkanvekilliği seçimi de yapıldı. Ekrem İmamoğlu, 1. başkanvekilliği seçimini CHP'nin adayı Nuri Aslan'ın 184 oyla kazandığını açıkladı. AKP'nin adayı Ahmet Bilal Kıymaz ise 129 oyla ikinci sırada yer aldı. 2. başkanvekili seçimini de yine CHP'nin adayı Gökhan Gümüşdağ 182 oyla kazandı. AKP'nin adayı Faruk Gökkuş 117 oyla ikinci sırada yer aldı.

MECLİS ÇOĞUNLUĞU CHP'DE

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplanan belediye meclis toplantısı, meclis çoğunluğunun CHP’ye geçmesinin ardından ilk olma özelliği taşıyor.

CHP yerel seçimlerde Adalar, Ataşehir, Avcılar, Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenyurt, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sancaktepe, Sarıyer, Şile, Silivri, Şişli, Tuzla ve Üsküdar’ı kazanarak elindeki ilçe belediye sayısını 14’ten 26’ya çıkardı.

AKP'nin elindeki ilçe sayısı ise 24’ten 13’e geriledi ve 38 ilçede oy kaybı yaşadı.