Elinizdeki 1 TL'yi 8 bin 490 TL'yi satabilirsiniz! Koleksiyonerler yana yana bunu arıyor

Elinizdeki 1 TL'yi 8 bin 490 TL'yi satabilirsiniz! Koleksiyonerler yana yana bunu arıyor

Cebinde, kumbarasında 1 TL olanlar kulaklarını iyi açsın. Tüm koleksiyonerler bu 1 lirayı arıyor. Peki bu 1 TL'nin alameti farikası ne?

24 Haziran 2018 seçiminde Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlık görevine seçilmesinin ardından Darphane, o tarihe özel hatıra para olarak 1 TL madeni para bastı.

1681107273171-6-para-1.jpg

ERDOĞAN İÇİN BASILAN 1 TL'LER NEREDE?

Sözcü Gazetesi yazarı Yücel Arı'nın yazısında o 1 TL madeni paranın rekor fiyatı görenleri hayrete düşürdü. Arı yazısında şunları söyledi:

"Darphane Erdoğan'ın şerefine yine hatıra 1 liralıklar bastı. Bir kısmı ağır konuklara dağıtıldı, geri kalanlar? Onlar kapışıldı. Üç gündür arıyorum, Darphane'nin resmi sitesini didik didik ettim, yok. Kaç tane basıldı, kaça satıldı o bile belli değil. Hatıra olarak bir tane alıp saklayacağım kalmamış. Bu beş yılda öyle bir şey var ki ne dolara benziyor artışta, ne altına, ne benzine, ne kripto paraya, ne kupon araziye! Rekorların tümü onda. Şu kadarını söyleyeyim 2018`de 1 liraymış…

otomatlar-yeni-1-tlleri-kabule-etmiyor-bu-otomati-kullanmayin-sahte-para-veriyor-diye-yazmislar-bqur.webp

"DARPHANE 50 BİN KOPYA BASTI"

Bildiğiniz gibi 1 lira bakır, nikel ve çinkodan oluşuyor. Tura'nın ön yüzünde 9 Temmuz 2018 tarihli ve üzerinde "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan" yazan bir saray kabartması bulunmaktadır. Diğer yüzünde ise 1 Türk Lirası yazıyor. Darphane 50.000 kopya bastı. Bunların bir kısmı o gün yemin törenine katılanlara hatıra olarak dağıtıldı.

erdogan-goreve-baslama-parasi.jpg

"KOLEKSİYONERLER 8.499 TL PARA ÖDEYECEKLER"

İşte o 1 liranın bugünkü değeri para koleksiyonu mezatlarında, ikinci el piyasasında 8 bin 499 lira! İnanmayan girer internete, “Karaca Koleksiyon Recep Tayyip Erdoğan göreve başlama hatıra parası” yazıp, kendi gözleriyle görür" diyerek bu paraların koleksiyonerlerin radarında olduğunu ifade etti. Son dönemde özellikle de basım hatası olan kağıt paralar için de benzer haberler dikkat çekiyordu."