Emekli maaş zammı ne zaman belli olacak?

Emekli maaş zammı ne zaman belli olacak?

Milyonlarca emekli 2024 yılı için emekli maaş zammının ne zaman belli olacağını merak ediyor. Peki 2024 emekli maaş zammı için hangi tarihe dikkat edilmeli?

Milyonlarca emekli yeni yıl öncesi maaşlarına ne kadar zam yapılacağını ve zammın ne zaman yapılacağını araştırıyor. Emekli maaşlarında meraklı bekleyiş sürerken, emekli zammı ne zaman belli olur sorusu gündem oldu. Peki emeklilere yapılacak maaş zammı ne zaman açıklanacak? Zamlı emekli maaşı ne zaman hesaplara yatacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte tüm merak edilenler...

ekran-goruntusu-2023-07-19-220306.png

2023'ün ikinci altı aylık döneminde 4 aylık enflasyon oranı belli oldu. Kasım ve Aralık oranlarının açıklanmasıyla beraber belirlenecek emekli maaşı zam oranı için çok az bir süre kaldı. Peki emekli zammı 2024 ne zaman belli olacak? Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, milliyet.com.tr’ye anlattı. Kurtuluş konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

621004.png

2024 EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK? 

“Yeni yılda emekli maaşlarına düzenleme yapılacak. Temmuz döneminde en büyük rahatsızlık şuydu: kök maaşlara zam yapılırken en düşük emekli maaşı değişmedi. En düşük emekli maaşı 7500 TL seviyesinde kaldı. Dolayısıyla kök maaşlara yapılan zamlarda 7500 TL’nin altında kalanlar zamdan yeterli düzeyde faydalanamadılar. Yeni dönemde böyle bir ibarenin geçmesini ihtimal dahilinde görmüyoruz. Emekliler bu dönemde üzerlerinde düşen fedakarlığı yapmış oldular. Yeni dönemde en düşük emekli maaşının 11 bin 250 TL olarak belirleneceği kanaatindeyiz. Burada kök maaşlara yapılacak yüzde 50 oranında zamla birlikte eğer emeklilerin maaşı 11 bin 250 TL’nin altında kalıyorsa bu da 11 bin 250 TL’ye tamamlanacaktır. 

ekran-goruntusu-2023-09-24-223231.png

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI KÖK MAAŞA EŞİTLENECEK Mİ?

Kök tutarda oynama yapılması için öncelikle emeklilik kanununda değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Kısa dönemde böyle bir değişim beklemiyoruz. Ancak kök maaş, en düşük emekli maaşının altında kaldığı zaman aradaki fark Hazine tarafından tamamlanarak kök maaş aynı kalmakla birlikte elinize geçen para daha yüksek tutarda gerçekleşiyor. Örnek vermek gerekirse bir kişinin kök maaşına yapılan zamla tutar 10 bin TL’ye yükseliyor, en düşük emekli maaşı ise 11 bin 250 TL olarak belirlenirse aradaki 1250 TL Hazine tarafından karşılanacaktır.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI KAÇ TL OLACAK?

Yıl sonunda 41-42 puanlık enflasyon farkı verileceğini bekliyoruz. Buna da Cumhurbaşkanının 7-8 puanlık refah payı dokunuşu ile birlikte yüzde 50 oranında zam yapılacağını, en düşük emekli maaşının 11 bin 250 TL olacağını, en düşük emekli maaşının üzerinde alanlara da yüzde 50 oranında zam yapılacağını öngörüyoruz.

ekran-goruntusu-2023-09-24-223245.png

TÜM EMEKLİLER AYNI ZAMMI MI ALACAK?

Her kesime aynı oranda bir zam uygulanacaktır. En düşük emekli maaşlarına daha yüksek oranda zam uygulaması söz konusu değildir. Kök maaşı en düşük emekli maaşının altında kalan kişilerin emekli maaşları, en düşük maaşa tamamlandığından dolayı bu kişiler, oransal olarak bakıldığında diğer emeklilerden daha yüksek oranda zam almaktadırlar. Ben tüm emeklilere aynı oranda zam yapılacağını, en düşük maaşlara ayrıca bir oranla zam yapılmayacağı kanaatindeyim.”