Emniyet'te sahte imza operasyonu! Ali Yerlikaya'yı taklit eden polisler tutuklandı

Emniyet'te sahte imza operasyonu! Ali Yerlikaya'yı taklit eden polisler tutuklandı

Emniyet'te sahte imza ile işlem yapan polisler için harekete geçildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın imzasını taklit eden polisler tutuklandı.

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın imzalarını taklit eden polisler ile ilgili yazı kaleme almıştı. Pehlivan'ın bu skandalı köşesine taşımasının ardından, Emniyet'in yürüttüğü operasyonun ayrıntıları da gün yüzüne çıktı. İstanbul Emniyeti'nce başlatılan 'taklit imza' soruşturması kapsamında biri polis memuru 2 şüpheli tutuklandı.

SİLAH RUHSATI BAŞVURUSUNDAKİ BELGELERDE SAHTECİLİK

Yürütülen çalışmalarda 10 farklı silah ruhsatı başvurusundaki belgelerde, dönemin İstanbul Valisi şimdiki İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ile diğer ilgili yetkililerin imzasının taklit edildiği tespit edildi.

İL EMNİYET MÜDÜRÜ AKTAŞ'I DA TAKLİT ETMİŞLER

Polis ekipleri, zanlıların ayrıca sahte sağlık kurulu raporu hazırlayarak toplam taşıma ruhsatına “olur” verildiğini ortaya çıkardı. İddiaya göre, “belgede sahtecilik” suçu, emniyette yapılan evraklarla ilgili düzenlemede fark edildi. Memurlar tarafından hazırlanan bir dosyada İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’a ait imzanın taklit olabileceği anlaşıldı. Bunun üzerine araştırma başlatıldı. Çalışmada, hazırlanan evrakla ilgili bazı eksikler de fark edildi.

ZAFER AKTAŞ FARK EDİNCE SORUŞTURMA GENİŞLETİLDİ

Durum Zafer Aktaş’a bildirilince Aktaş, “İmza benim değil” dedi. İmzanın Zafer Aktaş’a ait olmadığı anlaşılınca ilgili araştırma genişletildi. Çalışmada o dönem İstanbul Valisi olarak görev yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın da imzasının taklit edildiği ortaya çıktı.

Bunun üzerine emniyetteki silah ruhsat evrakları incelemeye alındı. Araştırmada silah ruhsatı verilmiş 10 evrak bulundu. Ayrıca dijital imzaların ise şube müdürü bilgisayarından farklı bir bilgisayarla atıldığı ortaya çıkarıldı.

10 BİNE YAKIN MERMİ ELE GEÇİRİLDİ

Ekiplerin yaptığı kriminal incelemede tüm imza ve parafların sahte olduğu yönünde bulguları da ortaya çıkan güvenlik birimleri, aralarında aktif polis memuru H.Ç. ile av bayisi sahibi Şinasi P.’ın da olduğu 12 şüphelinin yakalanması için operasyon düzenlendi.

Baskın yapılan yerlerde 12 şüpheli gözaltına alınırken, bu kişilere ait adreslerdeki aramalarda 10 tabanca, bu silahlara ait 11 şarjör, çeşitli çapta 8 bin 285 mermi ile sahte olduğu belirlenen 10 silah taşıma ruhsatı ele geçirildi.

PARAYI “BAL SATTIĞI İÇİN ALDIĞINI” SÖYLEDİ

Zanlıların emniyetteki sorgusunda av bayisi sahibi Şinasi P.’ın her ruhsat için kendisine bin 500 dolar gönderildiğini, bu paraları H.Ç.’ye aktardığını söylediği öğrenildi. H.Ç.’nin ise bu paraları “bal sattığı için aldığını” iddia ettiği öne sürüldü.

2 TUTUKLU, 10 KİŞİ SERBEST

Polisteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden polis memuru H.Ç. ile av bayisi sahibi “belgede sahtecilik” suçundan tutuklanırken, 10 zanlı ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

BARIŞ PEHLİVAN NE YAZMIŞTI?

Bir yargı mensubu ile konuşmasında iddialarının doğrulandığını aktaran Pehlivan, “Meğer İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde bazı polisler hakkında özel soruşturma yürütülüyormuş. Zira, 28 kişiye 1500 dolar karşılığında usulsüz bir şekilde silah ruhsatı vermişler. Dahası, bunu da dönemin İstanbul valisi şimdilerin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın imzasını taklit ederek yapmışlar” diye yazmıştı.