En düşük emekli maaşı en az ne kadar olacak? SGK uzmanı tek tek hesapladı

En düşük emekli maaşı en az ne kadar olacak? SGK uzmanı tek tek hesapladı

SGK uzmanı Özgür Erdursun, en düşük emekli maaşı ile ilgili taban ücretin en az kaç TL olabileceğini açıkladı.

Türkiye'de milyonlarca emekli son emekli maaş zammıyla bir nebze de olsa rahatlasa da en düşük emekli maaşını alan vatandaşlar büyük hayal kırıklığına uğradı. Aldıkları maaş bir kiraya bile yetmeyen emekliler şimdi gözünü yeni yıla çevirdi.

621004.png

EMEKLİ 7.500 TL'YE MAHKUM EDİLDİ

Hali hazırda 7 bin 500 TL olarak ödenen taban emekli aylığı, kök maaşlara getirilen zam sonrası yine 7 bin 500 TL seviyesinde kalırken, bu maaş günlük hayatta hiçbir şeye çare olmadı. Kira ödeyen, market alışverişi yapan, sosyal yaşantıdan uzak durmak zorunda kalan emekli uzun süredir boynu bükük kaldı.

ruyada-kagit-para-gormek-ne-anlama-gelir-455.jpg

Son yapılan açıklamada emekli maaşlarına dair Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Emeklilerimizi daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik, çok yakında uygulayacağız" dedi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Daha çok çalışarak, 9000 gün prime ulaşarak daha yüksek emekli aylığı alabilir miyim?" sorusuna yanıt vererek şu bilgileri paylaştı:

- Doğum tarihi 1973
- SGK başlama 1996
- Prim günü 9097
- 20 yıl asgari ücret
- Son 5 yıl asgari ücretin 4 katı ile çalışıyor
- Emekli aylığı 8 bin 886 TL

zkp4p5jv60uzszvfzxo-2w.webp

"EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 10 BİN TL'YE YÜKSELTİLECEK GİBİ"

Ayrıca geçtiğimiz hafta emekli maaş zammına dair açıklama yapan Erdursun, "1 Ocak 2024'te SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına ortalama yüzde 40 oranında enflasyon farkı verilecek. 7 bin 500 TL'ye tamamlanan en düşük emekli aylığı da 10 bin TL'ye yükseltilecek gibi gözüküyor" demişti.

EMEKLİLERE BİR DE KÖTÜ HABER

Öte yandan emeklilere bir de kötü haber veren Özgür Erdursun, "Çok çalışan, çok prim günü olanlar ile asgari ücretin üstünde çalışarak daha fazla sigorta primi ve vergi ödeyenler emekli aylıklarında dezavantajlı duruma düşecek" ifadelerine yer vermişti.