'En sessiz seçim...Kimse konuşmuyor...'

'En sessiz seçim...Kimse konuşmuyor...'

Habertürk yazarı Sarıkaya, 1983’ten bu yana izlediği en sessiz seçimin yaşandığını savunarak, ‘Seçimle ilgili soruya yanıt vermekten uzak duruluyor. Biraz zorladığınıza kimsenin duyamayacağı tonda konuşma tercih ediliyor” dedi. Sarıkaya, ‘Ya seçmen kararını verdi, caymamak için konuşmak istemiyor ya da seçimin yapılma yöntemini anlamadığı için uzak duruyor” dedi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Anadolu’nun her bir yanını dolaşmış biri olarak, bu seçimin, ‘1993’ten beri izlediği en sessiz sandık’ olduğu iddiasında bulundu.

Sarıkaya, ‘Sessiz seçim’ başlıklı yazısında, Türkiye’nin bu kadar sessiz sandıkla en son 25 Eylül 1988’de yerel seçimlerin bir yıl öne alınmasına ilişkin Anayasa referandumu sırasında karşılaştığını belirtti. Sarıkaya, “Merhum Özal’ın ısrarıyla çıkan yerel seçimin bir yıl öne alınmasına ilişkin kanunu Anayasa Mahkemesi iptal edince gidilen referandumun sonucu baştan belliydi; çünkü seçmen yerel yönetimlerine dokunulmasını istemiyordu. Sessiz şekilde sandığı bekledi ve % 65 hayır oyu verdi” dedi.

Bu kez ise öngörülmedik bir tavırsızlığın yaşandığını, herkesin suskun olduğunu, partilerin de teşkilatını yeterince harekete geçiremediğini savunan Sarıkaya, şunları kaydetti:

SESSİZ YIĞINLARIN HAREKETSİZLİĞİ

“Sessiz yığınların hareketsizliğiyle karşılaşılıyor... Buna neden olarak seçim döneminin ramazana denk gelmesi gösterilebilir.

Ancak yakın geçmişte, hatta çok daha sıcak havalarda ramazan sürecine denk gelen seçimler yaşandı; parti teşkilat mensupları o gün de oruçtu... Bugün bunların ötesinde bir duruma tanıklık ediliyor.

Nitekim, farklı bölgelerde büyükşehirlerin il parti teşkilatı başkanlarına da sordum. Verdikleri yanıt hemen hemen aynı oldu. Onlar da buna bir neden bulamadıklarını, teşkilatı harekete geçirmekte zorlandıklarını söylemekle yetindi. Bir ikisi ise kent meydanlarındaki seçim bürolarındaki hareketliliğe işaret etmekle yetindi.

Oysa sözünü ettiğim bu değil...

SEÇİM MÜZİĞİ ÇALAN ARAÇ SAYISI DAHİ AZ

Kentlerin caddelerinde, sokaklarını adım adım arşınlayan parti mensupları yok. Hatta, seçim müziği çalıp dolaşan araç sayısı dahi o kadar az ki, biri geçtiğinde de ilgisiz kalıyor, bazıları da yarattığı gürültü nedeniyle tepki gösteriyor.

Bırakın sandığı, kimse üzerine konuşmak istemiyor; seçimle ilgili herhangi bir soruya yanıt vermekten uzak duruyor. Biraz zorladığınızda da bir kenara çekip kimsenin duymayacağı bir tonda konuşmayı tercih ediyor.

‘YA KARARINI VERDİ…’

Buna neden olarak ister orucu, ister korkuyu, isterseniz de kaygıyı gösterin; ortada açık olan bu duruma kimse anlam veremiyor.

Ya seçmen kararını verdi, caymamak için konuşmak istemiyor... Ya da bu seçimin tarihini de yapılma yöntemini de anlamadığı, ittifaklar da rekabeti ortadan kaldırdığı için içselleştiremediğinden harekete geçmekten uzak duruyor... Veya sandık sonrası ekonomik ve sosyal çalkantıların ortaya çıkmasından kaçınıyor; uzak duruyor...

Şunun altını çizmeliyim ki, bu durum hem iktidar, hem de muhalefet partileri için geçerli...

‘ZÜĞÜRT AĞA’NIN DOMATES DİYE BAĞIRMASI GİBİ…’

Adaylardan veya partilerden çıkarı olanlar da sessiz yığınların arasına karışmış, ortada görünmemenin yolunu arıyor.

Adaylarla bir yakınlığı olan veya teşkilatta bir yeri olan geriye kalmış birkaç kişi de minibüsün üzerine yerleştirdiği hoparlörden Züğürt Ağa’nın “domates” diye bağırmasına benzer tonda anons yapıyor.

“Menfaat bağırmaz, duygular haykırır” kuralı bir kez daha kendini gösteriyor...”