Erdoğan, Arabistan ve BAE ilişkilerini yorumladı: "Düşmanımız dahi olsa iplikle bağı sıkı tutun"

Erdoğan, Arabistan ve BAE ilişkilerini yorumladı: "Düşmanımız dahi olsa iplikle bağı sıkı tutun"

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye'nin ilişkilerine dair konuştu.

Sözcü'de yer alan habere göre, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Saray'da gerçekleştirilen "Kütüphane Söyleşileri"nde gençlerle buluştu. Suudi Arabistan ve BAE ile ilişkilere dair konuşan Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"BUNLAR DA BİZİM MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZ"

"Japonların, 'düşmanımız dahi olsa iplikle bağı sıkı tutun, koparmayın. Gün olur o bağ size tekrar lazım olur' diye atasözü vardır. Bunlar da bizim Müslüman kardeşlerimiz. Bazen nasıl ailenin içerisinde patırtı gürültü oluyorsa aramızda bizim de böyle bazı sıkıntılar yaşandı ama biz bu sıkıntıları şimdi aştık. Gerek Suudi Arabistan'la gerek Abu Dabi yönetimiyle bunları aşarak süratle ticari ilişkilerimizi, sanayi, savunma sanayi, kültürel, turizm bütün bunlara yönelik şimdi planlama yaptık, adımlarımızı atıyoruz."

"GELİŞMELER GAYET İYİ SONU DA İNŞALLAH HAYIR OLUR"

"Suudi Arabistan'la hakeza öyle ve şu anda da Suudi Arabistan ile olan ilişkilerimiz çok daha olumlu istikamette o da gelişiyor. Her iki ülkeyle de başlattığımız bu süreç inanıyorum ki her iki ülkeye de çok çok önemli katkılar sağlayacak hem ticari noktada hem özellikle siyasi ilişkiler noktasında. Savunma sanayiine yönelik alanlarda biz birikimlerimizi onlarla paylaşırken onların da birikimlerini kendilerinden istifade ederek paylaşma fırsatını inşallah değerlendireceğiz diye düşünüyorum. Gelişmeler gayet iyi şu anda. Sonu da inşallah hayır olur."