Erdoğan, bakanlar ve GSM şirketleri hakkında Yargıtay'a suç duyurusu: "Depremdeki can kayıplarından sorumlular"

Erdoğan, bakanlar ve GSM şirketleri hakkında Yargıtay'a suç duyurusu: "Depremdeki can kayıplarından sorumlular"

Samsunlu Avukat Hüseyin Cimşit, büyük depremlerin ardından yaşanan can kayıplarında sorumluluğu bulunduğu iddiasıyla AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birçok bakan ve yönetici hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Kısa Dalga'ki habere göre; Avukat Hüseyin Cimşit, 41 bini aşkın yurttaşın yaşamını yitirdiği Kahramanmaraş depremlerine ilişkin dilekçesini 17 Şubat'ta Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etti.

ERDOĞAN VE BAKANLARI ŞİKÂYET ETTİ

Dilekçede, yaşananlarda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun sorumluluğu bulunduğu kaydedildi.

GSM OPERATÖRLERİNİN YÖNETİCİLERİNİ DE UNUTMADI

Şikayet edilenler arasında Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Adana, Malatya, Kilis, Osmaniye ve Şanlurfa'da 1999 - 2023 yıllarında görev yapan belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra proje sorumluları ile GSM operatörlerinin yönetici de yer aldı. 

"ADLİ KONTROL TEDBİRİNİN UYGULANMASINA KARAR VERİLMESİNİ TALEP EDERİM"

Avukat Hüseyin Cimşit, şunları talep etti:

"Hukuki nitelemesi cumhuriyet savcılarına ait olmak üzere, görev yönünden sayın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve bağlı olan ilgili cumhuriyet savcılıkları tarafından ilgili kişiler hakkında soruşturmaların yapılarak şikâyet edilenler hakkında yukarıda ayrıntılı olarak açıkladığımız sebepler ve sayın makamınızca re’sen dikkate alınacak sair hususlar ışığında; tüm şüpheliler yönünden yapılacak soruşturma neticesinde TCK m. 22/3 atfıyla m. 85/2 uyarınca (taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma) iddianame düzenlenerek kamu davası açılmasına, şüphelilerin alabileceği ceza miktarı düşünüldüğünde kaçma şüphesi oluşabileceğinden haklarında CMK gereğince uygun adli kontrol tedbirinin uygulanmasına karar verilmesini talep ederim."