Erdoğan Demirören son yolculuğuna uğurlanıyor...

Erdoğan Demirören son yolculuğuna uğurlanıyor...

Demirören Holding kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören'i sonsuzluğa uğurlandı

Hürriyet'te yer alan habere göre, Cuma günü vefat eden Demirören Holding ve Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, son yolculuğuna uğurlanıyor. Demirören için ilk tören İstanbul Şişhane'deki Holding binası önünde yapıldı. Fatih Camisi’nde öğle namazının ardından cenaze töreni düzenlendi. Erdoğan Demirören, Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

Demirören Holding ve Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, son yolculuğuna uğurlandı. Demirören için ilk tören saat 10.20'de İstanbul Şişhane'deki Holding binası önünde yapıldı.

Törene Erdoğan Demirören'in oğulları Yıldırım Demirören, Tayfun Demirören, kızı Meltem Demirören Oktay başta olmak üzere aile mensupları ile Demirören Holding çalışanları katıldı. Törende Erdoğan Demirören için dualar edildi ve helallik alındı.

SONSUZLUĞA UĞURLANDI

Şişhane'deki Holding binası önünde yapılan törenin ardından Demirören'in cenaze namazı Fatih Camisi'ne kılındı. Erdoğan Demirören sonsuzluğa Zincirlikuyu Mezarlığı'nda uğurlandı.

'BABAMIZ, ATAMIZ, AĞABEYİMİZ, YOL ARKADAŞIMIZ, CAN YOLDAŞIMIZ'

Milangaz Genel Müdürü ve Demirören holding İcra Kurulu Üyesi Koray Yanç törende şöyle konuştu:

"Saygı değer Demirören ailesi ve çok değerli sevgili dostlarım ülkesini seven, bizim babamız, atamız, ağabeyimiz, yol arkadaşımız, can yoldaşımız Türkiye'nin nadide yetiştirdiği en büyük sanayici ve işadamlarından Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Erdoğan Demirören'i ebediyete uğurluyoruz.

Umarım ki bizi seyrediyordur. Allah bu mübarek ramazan ayında, mübarek bir sala vakti son nefesini veren, kadir gecesinin gününde toprağa intikal eden çok sevgili Erdoğan Demirören'imizi, büyüğümüzü ebediyete uğurluyoruz."

CENAZESİ FATİH CAMİİ'NE GETİRİLDİ

Şişhane'deki törenin ardından Erdoğan Demirören'in cenazesi Fatih Camii'ne getirildi. 

'TABUTUNA KABE KAPISI ÖRTÜSÜ SERİLDİ'

Demirören'in tabutunun üzerine II. Mahmut zamanında yapılmış Kabe kapısı örtüsü serildi. Demirören ailesinin üyeleri, Fatih Camii'nin avlusunda cenazeye katılanların taziyelerini kabul ediyor...

BAKAN ÖZHASEKİ: 'YATTIĞI YER NUR OLSUN İNŞALLAH'

CNN Türk yayınında Erdoğan Demirören'in vefatıyla ilgili taziye mesajı veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Hayırla yad ederek, arkasından rahmet dileklerimizi göndererek anmış olalım. Allah rahmet eylesin, yattığı yer nur olsun inşallah. Ülkede en önemli sanayicilerimizin başında geliyor. Yıllar içinde üretmiş, ülkeye faydalı olmuş, binlerce insana ekmek kapısı açmış. Bugün de her faninin başına gelecek işle birlikte Cenab-ı Hakkın huzuruna gidiyor. Biz ona rahmet, esenlik dileriz. İnşallah bu dünyada yaptığı işler kendisine orada bir rahmete vesile olur" dedi.

'TÜRKİYE SEVDALISIYDI'

CNN Türk canlı yayında konuşan Demirören Holding Ankara Temsilcisi Hakkı Kaya duygularını şöyle ifade etti:

"Böyle bir günde söze nasıl başlayacağını bilemiyor insan. Dile kolay 38 yıl. 1980'in ortalarıydı bu şirkete başladığımda, Türkiye için zor günlerdi. O zor günlerde çok büyük bir dayanışma gösterdik. Türkiye'yi çok seven bir insandı. Hepimiz için en zor zamanlarda ümit aşılayan bir insandı. Çalışmayı çok seviyordu. Günde 18 saat çalışıyordu. Gece saat 1'de, sabah 6'larda konuştuğumuz çok olmuştur. bu ülkeye tutkun bir insandı, Türkiye sevdalısıydı.

Evet, yanında çalışan, ekmek yedirdiği pek çok arkadaşı dostu olmuştur. Ama Türkiye'de bu kadar çok dost biriktirebilen, yardımcı, bu kadar çok hayırsever insanlar bu ülkeyi bir yerlere getirmişlerdir. Dolayısıyla Türkiye eğer bir takım badireleri atlatmışsa bu özel sektör dinamiklerinin çok büyük katkısı vardır. Onlardan birisi de Erdoğan Demirören'di.

'HEPİMİZE BABALIK YAPTI'

Ailesini çok severdi. Özel bir ilgisi vardır, torunları, çocukları onun için çok özeldi. Mutlaka vakit ayırırdı. Onlarla mutlak gün içerisinde, Ankara'da birlikte olduğumuz zamanlarda arardı, sorardı. 'Erdoğan Baba' diye hitap ederdik, hepimize babalık yaptı. Çok saygın bir insandı. İş aleminde herkes tarafından ayakta karşılanan bir insandı.

38 şirkete kadar şirketlerimizin sayısının arttığı dönemler oldu. Ve o dönemde bu şirketlerinin her biriyle bizzat kendisi ilgilenirdi. Herhalde günde 500 - 1000 konuşma yapıyordur. Herkesle tek tek ilgilenirdi. Şirketinin her noktasını bilirdi. Mutlaka ve mutlaka bütün çalışanlarıyla yönetici düzeyinde her gün mutlaka görüşürdü. Akşamın belli saat sonrasında ulaşırdı. Takipçi bir insandı. Belki sırlarından birisi de budur. Bir iş verdiğinde onun peşini bırakmazdı."

VAHAP MUNYAR: 'O KUŞAK BÖYLE BİR ŞEY'

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar ise şunları söyledi: "Ben meslekte 40'ncı yılımı dolduruyorum. 35 yılı ekonomi gazeteciliğinde geçti. Erdoğan Demirören'i daha yakın tanıyan insanlarla da beraber oldum. Onlardan bir tanesi Turgut Özal'ın da terzisi olarak bilinen Yusuf Kenan... Aile gibiler ve ilk tepkisi 'Ben hayat bastonumu kaybettim' dedi. Kitabı vardı bende, geçmişte kurulan dostlukları yaş biraz daha ilerleyince insan kendine hayat bastonu olarak tanımlıyor.

Son dönemlerde önce Milliyet ve Vatan'ı arkasından tüm Doğan Grubu'nu satın alarak medyada lider duruma gelen bir iş insanı oldu. Bir başka hikaye anlatacağım. İsmail Amasyalı'yı eski vekillerden biri olarak biliyoruz. Amasyalı markalı sobalar vardı. Onun sahibi olan insan. O da aynı şekilde dün aradı beni dedi ki, 'Benim bir dönem adım 'soba kralı'na çıktı. O krallıkta arka perde de aslında Erdoğan Bey vardı. '

Kendisi yabancı bir soba markasının mümessiliydi. O dönemde Erdoğan Bey arıyor İsmail Amasyalı'yı, teklifte bulunuyor. 'Ben bu sobaların içeride üretilmesini istiyorum." Anlaşıyorlar ve yapıyor. Belli bir dönem sürüyor. Erdoğan Bey, beyaz eşya ve soba işinden çıkmak istiyor. Amasyalı, "Kendisinden rica ettim, ödeme gücüm yok, demirbaşları ve kalıpları verirseniz üretmek istiyorum, bana vade yaparsanız yürütebilir miyim' demiş.

Erdoğan Bey diyor ki, 'Ben bana inanan bazı insanların desteğiyle bu noktaya geldim. Sen de Almanya’da işçilik yapmış genç bir iş adamısın. Bu işi başaracağını düşünüyorum. Hem demirbaşlar, hem kalıplar sana hediyemdir. Mümessil olduğum markayı da burada üretebilirsin" İsmail beyin ikinci dönemi de böyle başlıyor. Adı soba kralına çıktı. Bana geçmişte başkaları destek oldu, ben de size destek oluyorum. O kuşak böyle bir şey. "

MEHMET ALİ MOLAY: 'ERDOĞAN BEY'İ BİR DÜRÜSTLÜK TİMSALİ OLARAK GÖSTEREBİLİRİM'

İş insanı Mehmet Ali Molay, duygularını şöyle anlattı. "Erdoğan ağabey derdim ben kendisine. Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın. 30 yıl önce tanıdığım bir kişiydi. Biz yurt dışı seyahatlerinde ç ok sık beraber olduk. Daha sonra ben İzmir'deki fabrikamda LPG'ye dayalı bir enerji santrali kurdum. Orada çok miktarda LPG'ye ihtiyacımız vardı. Birçok yerden teklif aldık. Oradan gördüm ki, gece telefon etsem, sabah telefon etsem Erdoğan Bey işinin başında. Uzun seneler böyle bir ilişkiden güzel bir dostluk kurduk. Bana her zaman yardımcı oldu. Bir sorunum olduğunda ona danıştım, bana yol gösterdi. İzmir'e geldiği zamanda her zaman beni arar ve ziyaret ederdi. Keza ben de İstanbul'a geldiğimde kendisini çok sık ziyaret ettim. Geçen sene yine geldiğimde Şişhane'de ikinci katta işinin başındaydı. Bu bana her zaman örnek oldu. Çünkü Türkiye'de yetişmiş biz iş adamlarının her zaman işimizin başında olması gerekiyor. Erdoğan Bey buna çok iyi bir örnekti. İşini de genişletti, çok sağlıklı bir büyüme sağladı. Bu bakımdan ben tekrar kendisini yad ediyorum. 

'BİR DÜRÜSTLÜK TİMSALİ OLARAK GÖSTEREBİLİRİM'

İş anlamında hayallerinden fazlasını gerçekleştirdi. Ama ilkeleri vardı, hiçbir zaman vazgeçmedi. Başta dürüstlük. Ben Erdoğan Bey'i bir dürüstlük timsali olarak gösterebilirim. Disiplinli bir çalışma örneği gösterdi. Özverili çalıştı. Her zaman da sadakat gösterdi. Bu ilkelere sahip olması son derece sevindirici. Çok hayırseverdi. Dalaman'da da bir fabrikam var. Oraya Muğla Valiliğine bana rica etmişti, bizim vasıtamızla engelliler için yürüme koltukları gönderdi. İstanbul'dan Muğla'ya bile, oradaki engellilere ulaşmasını bildi. Sanata çok düşkün, evinde bir tablo koleksiyonu var. Biz ailece de kendisiyle beraber olduk. Çok zevkli, değerli bir koleksiyonu var."

FATİH TERİM: 'ONU HEP BÖYLE GÜLER YÜZÜYLE, İYİ HALİYLE HATIRLAYACAĞIM'

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim: "Erdoğan ağabey ile benim çok eski bir dostluğum var, ta futbolculuk zamanından. İyi bir insan olarak ve de hastalığına kadar da çok sık görüştüğümüz bir ağabeyimdi benim. Çok iyi bir insan. Her zaman da onunla beraber olmak çok keyifliydi. Allah rahmet eylesin. Gerek işadamı olarak gerek insan olarak da her zaman arayacağımız önemli bir isimdi. Mekanı cennet olsun.

O Beşiktaşlı, o Galatasaraylı o Fenerli diye herhangi bir durum yoktu. Bu son yıllarda gelişen bir olay. Aramızda hiç öyle bir şey yoktu. Aramızda güvene dayalı sevgiye dayalı bir ilişki vardı.

Hep uzlaşmacı kişiliği, hep naif ve sevgi dolu yaklaşımlarıyla zaten böyle bir şeye mahal de kalmazdı. Onu hep böyle güler yüzüyle, iyi hali ile hatırlayacağım.

Tüm Demirören Ailesi'ne başsağlığı diliyorum."

Yurt Medya Grubu olarak; Erdoğan Demirören'e Allah'tan rahmet, Demirören ailesine başsağlığı diliyoruz.