Erdoğan, depremin vurduğu Gaziantep'te konuştu: "Vatandaşımıza çadırlarda, konteynerlerde barınma imkânı sağlıyoruz"

Erdoğan, depremin vurduğu Gaziantep'te konuştu: "Vatandaşımıza çadırlarda, konteynerlerde barınma imkânı sağlıyoruz"

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te yaptığı konuşmada, "Devletinize güvenin. Gaziantep'i daha güçlü şekilde ayağa kaldıracağız" dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu illerden Gaziantep'te Nurdağı'nı ziyaret etti.

Konteyner kenti dolaşan Erdoğan, daha sonra açıklamalarda bulundu.

"ÖNÜMÜZDEKİ AY KAZMAYI VURACAĞIZ"

"Önümüzdeki ay içinde 18 bin 544'ü Gaziantep'te olmak üzere toplamda 200 bin konut inşası için ilk kazmayı vuracağız" diyen Erdoğan, "9130 köy evini inşa edip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Gaziantep'in tarihi kimliği ve demografik yapısını koruyarak inşallah daha güçlü şekilde ayağa kaldıracağız" ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"OLUMSUZ HAVA ŞARTLARI VE DEPREM ALANININ GENİŞLİĞİ"

"Acınızı paylaşmak, depremle ilgili çalışmaları bizzat yerinde görmek amacıyla Cumhur İttifakı olarak buradayız. 6 Şubat'ta meydana gelen iki büyük depremin yıkıcı etkisini bizzat hisseden şehirlerimizden birisi de Nurdağı ve İslahiye ilçeleri başta olmak üzere Gaziantep'ti. Vefat eden kardeşlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Millet olarak hepimizin başı sağ olsun. Devletimizin tüm imkanlarını depremi haber alır almaz harekete geçirdik. Olumsuz hava şartları ve deprem alanının genişliği çalışmalarımızı ilk etapta sekteye uğratsa da bu zorlu süreci kısa sürede aştık."

"ÇADIRLARDA, KONTEYNERLERDE BARINMA İMKANI SAĞLIYORUZ"

"22 bini aşkın personel sahada aktif olarak görev yaptı. Gaziantep'ten 87 bin vatandaşımızı başka illere tahliye ettik. 100 bine yakın vatandaşımızı çadırlarda, 4500'e yakın vatandaşımıza da konteynerlerde barınma imkanı sağlıyoruz. Gaziantep'te yaklaşık 880 bin bağımsız bölümün incelenmesi tamamlandı. 37 bin 645 bağımsız bölümden oluşan 16 bin 211 binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu görüldü."

"İNŞALLAH DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE AYAĞA KALDIRACAĞIZ" 

"Önümüzdeki ay içinde 18 bin 544'ü Gaziantep'te olmak üzere toplamda 200 bin konut inşası için ilk kazmayı vuracağız. 9130 köy evini inşa edip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Gaziantep'in tarihi kimliği ve demografik yapısını koruyarak inşallah daha güçlü şekilde ayağa kaldıracağız."