Erdoğan 'erken seçim' kararı alır mı?

Erdoğan 'erken seçim' kararı alır mı?

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, olası bir erken seçim kararına nasıl baktığına ilişkin kulis bilgileri aktarıldı.

31 Mart yerel seçimleri sonrası CHP birinci parti olurken, ekonomik anlamda yaşanan sorunlar ise milyonlarca yurttaşı canından bezdirmeye devam ediyor. Bununla birlikte erken seçim tartışmaları da gündeme getiriliyor. Peki, toplum erken seçim istiyor mu? Hükümet ve muhalefet olası bir erken seçime hazır mı?

Cumhuriyet'in aktardığına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “ekonomide ve yurttaşların alım gücünde iyileşme olmadan herhangi bir erken seçim kararına sıcak bakmayacağına” vurgu yapılıyor.

REVİZYON SÜRECİ BAŞLAMADAN ERKEN SEÇİM YOK

AKP’nin ilk kez ikinci parti konumuna gerilemesi ve CHP lideri Özgür Özel'in başlattığı, Erdoğan’ın da gönüllü olduğu “normalleşme” adımları “erken seçim” tartışmalarını beraberinde getirdi. Öte yandan Erdoğan’ın “AKP’de ve hükümette revizyon sürecini başlatmadan ve belli bir düzene oturtmadan” olası bir erken seçime asla sıcak bakmayacağı kaydediliyor.

ÖNCE EKONOMİDE İYİLEŞME SONRA ERKEN SEÇİM TARTIŞMASI

Erdoğan, AKP teşkilatları ile bayramlaşmasında bir kez daha dört yıllık seçimsiz döneme işaret ederek, “erken seçim” tartışmalarının önüne set çekti. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan’ın, “ekonomide ve yurttaşların alım gücünde iyileşme olmadan herhangi bir erken seçim kararına sıcak bakmayacağına” vurgu yapılıyor. Erdoğan’ın seçimsiz dört yılda hükümet olarak daha çok revizyona ağırlık vereceği ve kalkınma politikalarına öncelik vereceği de ifade ediliyor. Bakanlara yeni yatırımlar ve projeler için talimat vereceği de konuşuluyor. 

ERDOĞAN, YENİ SİYASET VE YENİ İSİMLERLE SAHNEYE ÇIKACAK

Erdoğan’ın, dört yıl içinde hem ekonomide iyileşme hedeflerken, hem de partiye yeni siyaset ve söylem üretebilen, kamuoyunun seveceği ve güveneceği yeni isimleri kazandırmak istediğine işaret ediliyor. Yerel seçimler sonrasında Erdoğan “partide değişim” mesajı vermiş ancak beklenen “değişimin” 2025 yılında olması planlanan olağan kurultayda gerçekleşeceği kamuoyuna yansımıştı. Partide “vizyoner yeni isimler” için çalışmaların başladığı konuşulurken Erdoğan’ın, 2028 yılı seçim sürecinde de Türkiye üzerindeki iç ve dış tehditlere dikkat çekeceği belirtiliyor.

Erdoğan’ın, “Türkiye’ye yeni bir anayasa kazandırmadan ülkeyi seçime götürmek istemeyeceği” de ifade ediliyor. Ancak Erdoğan’ın yeni anayasa çalışmasıyla birlikte siyasetteki “normalleşme” sürecinin de devamını sağlayacağı ve böylece “toplumun her kesimine ulaşmak ve AKP’nin kurulduğu ilk yıllarda olduğu gibi partiyi tüm kesimlere hitap eden bir konuma yükseltmek istediği” belirtiliyor. Bu nedenle Erdoğan’ın bundan sonraki süreçte de muhalefet cephesine “kapıları kapatmayacağı” söyleniyor. AKP’nin, 2028 stratejilerinden birinin de “toplumsal uzlaşı ve siyasetteki gerginliğin azaltılması, gerginliğin azalmasıyla birlikte yeniden AKP’ye güveni artırmak” olduğuna da vurgu yapılıyor.