Erdoğan: Erken seçim vatana ihanettir

Erdoğan: Erken seçim vatana ihanettir

MHP Genel Başkanlığı'na aday olduğu için partisinden ihraç edilen eski Iğdır milletvekili Sinan Oğan Erdoğan ve Bahçeli'nin aldığı erken seçim kararını eleştirdi. Oğan, Erdoğan'ın daha önce erken seçim için söylediklerini hatırlatarak, "Bizzat siz dediniz ki, erken seçime gitmek vatana ihanettir, acze düşmektir... Şimdi nasıl bir acze düştünüz ki, erken seçim kararı aldınız?" diye sordu.

MHP Iğdır eski milletvekili Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin 24 Haziran 2018 için erken seçim kararı almasını twitter hesabından eleştirdi. Oğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce Erken seçim ile ilgili söylediklerini içerin bir video paylaştı. Oğan'ın paylaştığı videoda Erdoğan, "Türkiye hemen erken seçime gider mi? Bu çok çirkin bir yaklaşım, demokrasi halkın verdiği yetkiyi, halkın verdiği yetkiyi, verdiği tarihten evvel almama anlayışıdır. 5 yıllığına getirmişse 5 yılığına muhalefetin buna katlanma zorunluluğu vardır. Eğer bir erken seçim kararı alacaksa, yürütmekten, hükümeti acze düşmüşse, acze düşenler alır. Ama böyle bir sıkıntı yoksa, erken seçim çığırtkanlığı yapmak, o ülkenin lehine değil, o kişilerin de lehine değildir. Ve bu, ülkeye çok açık söylüyorum; ihanettir" ifadelerini kullanıyor.

'NASIL BİR ACZE DÜŞTÜNÜZ?'

Oğan, Erdoğan'ın bu videosunun üzerine, "Bizzat siz dediniz ki, erken seçime gitmek vatana ihanettir, acze düşmektir... Şimdi nasıl bir acze düştünüz ki, erken seçim kararı aldınız?" diye yazdı.

Oğan 24 Haziran'da alınan erken seçim kararın için, "24 Haziran tarihinde seçim kararı erken değil alelacele seçim oldu" diyen Oğan, "Bu kadar acil seçime zorlayan ne var bilmediğimiz?" diye sordu.

'BAĞIMSIZ ADAYLAR NASIL İMZA TOPLAYACAKLAR?'

Oğan, "Devlet hastahanesinden MR’için gün istesen 66 güne gün almazsın. Bağımsız aday olanların hangi şartlarla imza toplayacakları, aday olacakları belli değil, seçime hangi partilerin gireceği bile belli değil daha. Bu neyin acelesi?" ifadelerini kullandı.

MADDE MADDE SIRALADI

Erken seçim ile ilgili soruları ve sorunlarını madde madde sıralayan Oğan, 

"1- OHAL şartlarında seçime gidiyoruz.
2- İlgili seçim ve uyum yasaları çıkmadan seçime gidiyoruz.
3- Biz devletin uçağı ile seçim çalışması yapmıyoruz. Türkiye’nin 81 vilayeti var. Her gün bir ile gitsen 81 günde ancak tamamlarsın kampanyayı.
4- Tvlerin tamamı ambargo uyguluyor.
5- Bu erken değil, acil seçim kararıyla Anayasa’nın eşitlik ilkesi çiğnenmekte, seçme ve seçilme hakkımız kısıtlanmaktadır. 
6- Seçim aceleye getirilerek bağımsız adayların 100 bin imza toplaması, muhalefetin de ön seçim ve ittifak yapması engellenmeye çalışılmaktadır..."
ifadelerini kullandı. 

'HARBE GİRMİYORUZ, SEÇMLERE GİRİYORUZ'

Atatürk düşmanı, Erdoğan sevdalısı Yavuz Bahadıroğlu'nun; "Gün itibariyle seçim sath-ı mailine girdik. Cumhurbaşkanı seçiminin öne çekilmesi isabetli oldu. Harp hiledir. Allah hayırlı etsin." şeklindeki tweetini alıntılayan Oğan, "Aklınız fikriniz hilede, hurdada... Harbe girmiyoruz demokrasinin olmazsa olması olan seçimlere giriyoruz. Demokrasi hileyle değil, herkese eşit şartları oluşturarak sağlanır" ifadelerini kullandı.