Erdoğan, İzmir'in elektrik fabrikasına onay vermiyor

Erdoğan, İzmir'in elektrik fabrikasına onay vermiyor

İhalesi 2 yıl önce yapılan İzmir’de elektrik fabrikası projesi AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayını beklemeye devam ediyor. Elektrik fabrikası 2018 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale ile 35 milyon liraya alınmıştı.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, fabrikanın sahibi olan Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'nin raporu TBMM KİT Komisyonu'nda görüşülürken konuyu gündeme getirerek “Bu ihale neden iptal oldu? Büyükşehir Belediyesi o ihaleye katılamayacaksa niye ihaleye alındı? İzmir'de sosyal demokrat bir Belediye Başkanı olduğu için mi önüne takoz konuldu?” sorusunu yöneltti.

Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Yılmazer ise “Bu ihale tarafımızca yapılmıştır. Daha sonra, şirketin hisse yapısı incelendiğinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı uygun bulmadığı için iptal edilmiştir” açıklamasında bulundu.

Atila Sertel, fabrikanın havagazı fabrikası ile birlikte entegre edilerek, sosyal donatı alanının ranta değil, halka açılmış olacağına dikkat çekerek, “Fakat ihale onaylanmadı ve ‘Özelleştirmeye sadece özel şirketler katılabilir, kamu şirketleri katılamaz' denildi. Bu ihale neden iptal oldu? 35 milyonluk bedel mi düşük kaldı?” açıklamasında bulundu.