‘Erdoğan partisinden daha düşük oy alıyor’

‘Erdoğan partisinden daha düşük oy alıyor’

Sözcü yazarı Necati Doğru, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Esfender Korkmaz'ın anketlerle ilgili olarak yaptığı değerlendirmeyi aktardı. Doğru, "Bu tahminine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesin söylediğinin aksine, partisinden daha düşük oy alabiliyor" dedi.

Sözcü Gazetesi yazarı Necati Doğru, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Esfender Korkmaz'ın anketlerle ilgili olarak yaptığı değerlendirmeyi okurlarına aktardı. Doğru, "Bu tahminine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesin söylediğinin aksine, partisinden daha düşük oy alabiliyor" dedi.

Doğru'nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

"Her liderin, kitleleri narkoz altına alma gücü var, her lider seçmeni, belli bir dozda narkozlar. Güçlü liderler “ekonomik kriz- savaş- doğal afet- kıtlık-değişim yıllarının” kitlelerde yarattığı beklentiyi narkoz etkisine dönüştürürler.

Ne derse inanılır. Ne yapsa beğenilir.

“Ay'a üç şeritli yol yapacak, yolun geçeceği arazide kamulaştırma başladı…” denilse inanılır.

Gün gelir! Narkoz etkisi söner.

Adana deyişiyle yazayım: Halk ayıkır!

Yalancı mı? Yorgun mu? Aldatıyor mu? Atıyor mu?

Şüphelenmeler başlar. Şüphelenmek sağlık işaretidir ve “elim kırılsaydı da ona oy atmasaydım” dövünmeleri bile başlar. Yüzde 70 oy aldığı büyük kentlerde miting meydanlarında yer yer boşluklar bile görülür.

‘SINIRA GELİNDİ’

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Esfender Korkmaz, çok dikkatli, kılı kırk yaran bir üniversite hocasıdır.

Diyor ki: Fenerbahçe seçimleri oldu. Ramazan ayındaydık. Ali Koç, kürsüde su içti. Aziz Yıldırım oruçluydu. Seçimi Ali Koç kazandı.

Bu örnek bize şunu gösteriyor: İnanç popülizmi, kamu kaynaklarını seçim harcamalarında kullanma, milli duyguların seçim odaklı aşırı ateşlenmesi, dış güçleri abartmak ve bunlara dayalı algı yaratmanın (narkozlama) da bir sınırı var. Sınıra gelindi.”

Prof. Dr. Esfender Korkmaz’ın, 4 anket firmasının yaptığı 4 ayrı anketin ortalamasını aldığını bildiren Doğru, birinci turda Erdoğan’ın yüzde 39, İnce’nin yüzde 31, Akşener’in yüzde 16 oy alabileceği şeklindeki tahminine göre Erdoğan’ın herkesin söylediğinin aksine partisinden daha düşük oy alabildiğini kaydetti.