Erdoğan Türk Konseyi Liderler Zirvesi'nde konuştu: "Şuşa'da inşallah bir bayram yaşayalım"

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Konseyi Liderler Zirvesi'nde konuştu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Konseyi Liderler Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan, zirveye canlı bağlantıyla katıldı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi'ne Vahdettin Köşkü'nde video konferans yöntemiyle katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan programda yaptığı konuşmada, "Azerbaycan'ın bu bölgeyi ayağa kaldırmak suretiyle, bütün muhacir kardeşlerimizin yeniden topraklarına dönmesini çok çok arzu önemsiyorum. En kısa zamanda, Ramazan Bayramı'ndan sonra Şuşa'yı ziyaret etmek suretiyle kardeşimizle birlikte Şuşa'da inşallah bir bayram yaşayalım" ifadesinde bulundu.


KIBRIS TÜRKLERİ

Erdoğan, Kıbrıs'a dikkat çekerek, "Bir diğer konuda Türk dünyasının ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türkleriyle dayanışma sergilememiz kardeşliğimizin gereğidir. Yıllardır maruz kaldıkları haksızlıklar ve ambargoların kaldırılması için Kıbrıs Türklerine gereken yardımı esiremeyeceğinize de inancım tamdır. Kıbrıs Türk halkının Türk Konseyi'nin kültür, eğitim, bilim ve spor gibi faaliyetlerine katılımı tecridin etkilerinin hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Güç birliği yaparak Kıbrıs Türklerini de hak ettiği konuma getireceğimize inanıyorum" dedi.

Erdoğan, "Türk dünyası içinde kombine ulaştırma ve taşımacılık imkanlarını geliştirmemiz büyük önem arz ediyor. Pazar geçişli, doğu, batı, orta koridor üzerinden Avrupa'ya kesintisiz ve engelsiz bağlantıyı temin etmemiz ülkelerimizin stratejik değerini ve refahını da artıracaktır. Konsey bünyesinde bu alanda yürütülen çalışmalara ivme kazandırmalıyız. Uluslararası kombine yük taşımacılığı anlaşmasını sonuçlandırmak için müzakereleri hızlandırmakta fayda görüyorum. 12 yıllık süreç içerisinde kurumsallaşmasını tamamlayan Türk Konseyi'nin uluslararası itibarı da yüksektir. Artık konseyimizin uluslararası örgüt olarak adlandırmanın vakti geldiğine inanıyorum. Bu konudaki kararı Türkiye'deki zirvede almayı ümit ediyoruz" dedi.