Erdoğan'dan İsrail'e sert mesaj: "Barbarlık, eşkıyalık, devlet terörü"

Erdoğan'dan İsrail'e sert mesaj: "Barbarlık, eşkıyalık, devlet terörü"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısına ilişkin yine sert ifadeler kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 3 saat süren toplantı sonrası konuşan Erdoğan, Orta Doğu'daki gelişmelere ilişkin çarpıcı mesajlar verdi. 

İsrail'in Gazze'ye yönelik ablukasına ilişkin konuşan Erdoğan şu ifadeleri kullanarak Netenyahu yönetimini suçladı.

"NETENYAHU YİTİRDİĞİ İTİBARINI HASTANELERİ BOMBALAYARAK KAZANMA ÇABASINDA"

"Bunun adı barbarlıktır, eşkıyalıktır, devlet terörüdür. Netenyahu yitirdiği itibarını hastaneleri, okulları, ibadethaneleri bombalayarak yeniden kazanma çabasındadır. Gazze'de hizmet veren neredeyse tüm hastaneler İsrail'in saldırıları sebebiyle ya yıkıldı, ya zarar gördü, ya da onarılamaz hale geldi.

"BATININ VİCDANSIZLIKLARINI YÜZÜMÜZ KIZARARAK TAKİP EDİYORUZ"

Türk milleti olarak Gazze'de akan kanı durdurmak için seferber olmuşken, Batılı ülkelerin vicdansızlıklarını yüzümüz kızararak takip ediyoruz. İsrail işgal güçleri kadın, çocuk, gazeteci, yaşlı, sivil, masumları katlediyor. Ama ABD'sinden Avrupa'sına hiçbir ülkeden en küçük bir tepki dahi gelmiyor.

ALMANYA İLE DİYALOG

İsrail yönetimi Holokost'u Filistinlilere yönelik soykırıma varan saldırıların kalkanı olarak kullanıyor. İsrail ateşkes çağrısı dahil her türlü tepkiyi antisemitizm parantezine alarak anında boğmaya çalışıyor. Almanya'ya gerçekleştirdiğimiz son ziyarette üzülerek şahit oldum. Gazze meselesinde farklı düşünsek de Almanya ile tarihten gelen güçlü dostluğumuza büyük ehemmiyet veriyorum. 50 milyar doları bulan toplam ticaret hacmi ile en büyük ticaret ortağımız olan Almanya ile her alanda işbirliğimizi güçlendirmekte kararlıyız. Gerek Cumhurbaşkanı Steinmeier gerek Şansölye Scholz yaptığım görüşmelerde bu konularda mutabık kaldık. Gazze'deki insani trajedinin engellenmesi ve bölgede kalıcı barışın tesisi yolunda Almanya ile diyalog içinde olmayı sürdüreceğiz. 

BATI VE İSRAİL'İN YALAN KARDEŞLİĞİ

İsrail'in ne kadar uğraşırsa uğraşsın antisemitik damgası vuramayacağı tek ülke Türkiye'dir. Çünkü Türkiye'nin ne uzak ne yakın gelişiminde böyle bir utanç lekesi göremezsiniz. Hak bildiklerimizi birini rahatsız etse de cesaretle dillendirmemizin nedeni işte budur. Konuşurken rahatım. Niye rahatım? Bizim borcumuz yok. Ama onların hepsinin İsrail'e borçları var. Onlar borç ödüyorlar. Sıkıntıları burada. Asıl utanç verici olan ise batılı ülkelerin katliamlarına kılıf uydurma noktasında İsrail ile sergilediği yalan kardeşliğidir."