Erdoğan: "Dünyanın en iyi 3-4 ülkesinden biriyiz!"

Erdoğan: "Dünyanın en iyi 3-4 ülkesinden biriyiz!"

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferansla katıldığı Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'nda konuşma gerçekleştirdi.

Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na, video konferansla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgeye ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:"Şehitlerimize öncelikle başsağlığı diliyorum. İlkini 2019'da gerçekleştirdiğimiz Mavi Vatan Tatbikatı'nı geçen yıl pandemi nedeniyle gerçekleştirememiştik. Bu tatbikatla kahraman ordumuzun varsa eksiklerini görüp, eğitimlerini tamamlıyoruz.

Türkiye olarak üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkeyiz. Çaka Bey'den Barbaros Hayrettin Paşa'ya nice büyük komutanlar yetiştirdik. Preveze Zaferi'yle Akdeniz'i Türk gölü haline getirdik. Denizlerdeki kayıplarımızla toprak kayıplarımız olmuştur. Ülkemiz için güçlü bir donanmaya sahip olmak tercihten öte zorunluluktur.

Kıbrıs başta olmak üzere bölgenin güvenliği için güçlü olmak zorundayız. Ege ve Akdeniz'de yaşadığımız hadiseler bize bunu öğretmiştir. Suriye sınırı boyunca Türkiye'yi kuşatma girişimi unutulmamalıdır. Karşılaştığımız birçok çifte standarda rağmen mücadelemizi bırakmadık. Suriye'de 3 noktada bu kuşatmaları dağıttık.

Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon haklarımızdan da vazgeçmeyeceğimizi gösterdik. Türkiye'yi Antalya'ya hapsetme girişine de razı olmadık. Biz bu adımları atarken, yayılmacı bir politikayla hareket etmedik. Kimsenin toprağında da gözümüz olmadı.


 
Bu çabalarla, Deniz Kuvvetlerimiz elde ettiği başarılarla bizi gururlandırıyor. Ordumuz başarılarıyla milletimize güven veriyor. Türkiye'nin savunma sanayinin daha fazla konuşulduğunu, tartışıldığını görüyoruz. Bugün insansız hava araçlarında dünyanın en iyi 3-4 ülkesinden biriyiz. Savunma ihracatımız 248 milyon dolardan 3 milyar dolara geldi.

4 yıl önce 100 sanayi firması arasında 2 firmamız varken, şu an bu sayı 7'ye ulaştı. Kendi kara araçlarını kendi inşa eden 10 ülke arasındayız. Ordumuzun kabiliyetini daha da artıracağız. Unutmayalım, denizlere hakim olan dünyaya hakim olur. Bu yılda MİLGEM kapsamında Anadolu'yu ordumuza kazandıracağız.