Erdoğan'ın canlı yayın talimatının nedeni ortaya çıktı!

Erdoğan'ın canlı yayın talimatının nedeni ortaya çıktı!

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, "Erdoğan, belediye başkanlarına 'ihaleleri canlı yayınlayın' talimatı verdi. Hayırdır? Yapılabiliyordu da neden 20 yıl beklenildi?" şeklinde bir soru yöneltti.

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, "Erdoğan, belediye başkanlarına 'ihaleleri canlı yayınlayın' talimatı verdi. Hayırdır? Yapılabiliyordu da neden 20 yıl beklenildi?" diye sordu.

"Kamu ihalelerine fesat karıştırmak hapis yatmayı gerektiren suç olmaktan çıkarttılar. Kamu İhale Kanunu'nun 21'inci maddesi var. O maddenin (b) bendini uygulayıp durum çok acilse gidip ihaleye çıkmam, paşa gönlümün istediğine ihaleyi veririm diyor. Hep felakette olmamız nedeniyle büyük ihaleleri bu yolla veriyorlar ama çok göze batıyorlar… Bari belediyeler ihale yapıyormuş gibi görünsünler." ifadelerini kullanan Muratoğlu'nun bugünkü yazısı şöyle:

Ülkeye acayip bir anlayış hakim… Muhalefete, muhalefet yapma! Muhalefet yapmıyor diye eleştirdikleri muhalefet sayesinde AKP Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanlarına “ihaleleri canlı yayınlayın” talimatı verdi.

Muasır medeniyetler ölçüsünde gerçekleştirilmiş müthiş bir hamleydi… Hayırdır? Yapılabiliyordu da neden 20 yıl beklenildi? Bak oraya hiç değinilmedi… Sanırsın iktidara yeni geldi.

★★★

Nasıl olsa para kalmadı… İhale şeffaf, kasa şeffaf… Öyle ki; Kamu İhale Kanunu 192 kere değiştirildi… Kesmedi! Baktılar olmayacak, ihalesiz ihale vermeye başladılar.

Kamu ihalelerine fesat karıştırmak hapis yatmayı gerektiren suç olmaktan çıkarttılar. Kamu İhale Kanunu'nun 21'inci maddesi var. O maddenin (b) bendini uygulayıp durum çok acilse gidip ihaleye çıkmam, paşa gönlümün istediğine ihaleyi veririm diyor.

★★★

Hep felakette olmamız nedeniyle büyük ihaleleri bu yolla veriyorlar ama çok göze batıyorlar… Bari belediyeler ihale yapıyormuş gibi görünsünler.

Ülkede 5-10 tane müteahhit rahat etsin diye 84 milyon kişi köle… “Cebimizden 5 kuruş çıkmıyor” dediler mi? Dediler! Ya sonra? Yandaş inşaatçıları zengin ettiler.

★★★

Kimler çağırılacak canlı yayına? Yayınlanınca rüşvet dönmeyecek mi? Komisyonlar ödenmeyecek mi? işi alacak olanlar seçilmiş vakıflara bağış yapmayacak mı?

Kim denetleyecek? Sayıştay… Cumhurbaşkanlığı personel başkanı Sayıştay başkanı olarak atandı. Şeffaflığa bak şeffaflığa… Aha ha ha…

★★★

Sahi Sakarya Arifiye'de Tank Palet Ana Bakım Fabrikası, Fırtına Obüsü, Poyraz mühimmat aracı, üreten tesis hangi ihale ile 2044 yılına kadar Katarlılar-BMC ortaklığına verildi?

Ülkede felaket varmış gibi yollar, köprüler, hastaneler, garlar, limanlar… On milyarlarca dolarlık ihale davet usulü dağıtıldı… Ne yapmayı düşünüyor onları?

Geçen yıl ihale yapıldı. Hiç ummadık bir şirket aldı. İhale iptal edildi. O şirket yeni ihaleye çağrılmadı. İhale yandaşa verildi. Var mı daha ötesi?

★★★

Peki, bundan sonra ne olacak? Yine ihaleye yine yandaş müteahhit katılacak. Değerinin çok üzerinde devlet ile anlaşacak.

İhaleyi alan işi yarı fiyatına verecek taşerona… Taşerona da aldığının daha altına başka taşerona… Hizmetin maliyet fiyatının 5 katı cukka…

★★★

Klasiktir… Şartnameler ihale verilecek şirkete göre hazırlanır. Genellikle diğerleri evrak eksikliği sebebiyle gönderilir eve… Muhammen bedel şişirilir… İhale verilir.

Sonrasında ek ödemeler istenir… Faturaya bindirdikçe bindirilir… Hatta paranın yüzde 90'ı alındıktan sonra iş yarıda bırakılır. Kalanı için yeniden ihaleye çıkılır.

Onu da işi yarıda bırakan kazanır! O kadar emindir ki; makinelerini alandan çekmeye zahmet etmez bile… Ne var? Yol yapan yolunu da yapar!