Erdoğan'ın imam hatipli arkadaşına kıyağı ortaya çıktı

Erdoğan'ın imam hatipli arkadaşına kıyağı ortaya çıktı

İstanbul’un tarihi siluetini bozduğu için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepki gösterdiği, imam hatipten okul arkadaşı Toprak’a ait olan gökdelenler için şirketin eski çalışanı Engin Mert savcılığa şikâyette bulundu. Gazetemize konuşan Mert, savcılığın hiçbir araştırma yapmadan bu kararı aldığını söyledi.

İstanbul’un tarihi siluetini bozduğu için AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tepki gösterdiği Zeytinburnu’ndaki 16/9 gökdelenin bulunduğu arsanın satışına ilişkin ihaleye fesat karıştırıldığı iddiasıyla yapılan şikâyete savcılık takipsizlik kararı verdi. Tay Grubu’nun sahibi Mesut Toprak, şikâyette bulunan eski çalışanın hırsızlık ve yolsuzluk gibi nedenlerden dolayı işten çıkarıldığını söyleyerek iddiaları yalanladı.

Gökdelenleri yapan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imam hatipten okul arkadaşı Mesut Toprak’a ait Tay Grubu’nun şirketi olan Marmaratay Gayrimenkul Yatırım AŞ ve TMSF hakkında, Tay Grubu’nun 18 yıl finans direktörü olarak çalışan Engin Mert, grubun yaptığı gökdelen için savcılığa şikâyette bulundu. Arsanın 2007’deki ihalesine başka bir grubun alınmaması için, TMSF’nin gazeteye ihale ilanı vermediğini savunan Mert, şikâyet dilekçesinde 16/9 arsasının, dönemin Başbakanı Erdoğan tarafından Toprak’a önerildiğini ve bunun da AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın bulunduğu binanın yapılmasına karşılık olarak verildiğini iddia etti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yapılan şikâyetle ilgili, “Suçun kanuni unsurlarının oluşmamış nedeniyle” takipsizlik kararı verdi. Savcılığın “kovuşturmaya yer olmadığı” kararına 22 Ağustos’ta itirazda bulunan Mert, Cumhuriyet’e konuştu. Savcılığın hiçbir araştırma yapmadığını savunan Mert, “Savcı hiçbir şey yapmıyor, TMSF de savcılığa ihalelerin nasıl yapıldığına dair bilgi veriyor sadece. Banka işlemlerine bakılmadı” dedi.

Çuval dolusu paralar
Projenin ihalesinin teklif hazırlama sürecinde bizzat yer aldığını söyleyen Mert, AKP il binasının yapımı ve arsanın alımıyla ilgili, “AKP’li olan dönemin belediye başkanı Kadir Topbaş'ın ve aynı dönemde şirketimizin de avukatlığını yapan Abdullah Pehlivan ve Mesut Toprak yanıma geldiler. AKP il binasının yapımı için grup firmalarımızdan bir tanesini paravan olarak kullanmamız gerektiğini söylediler. Ben de Yapıtay’ı önerdim. Ardından Pehlivan çuvallarla dolar getirerek, bu paraları Toprak’ın Türk Ekonomi Bankası (TEB) Trakya Kurumsal Şubesi’ne yatırıyordu. Bir keresinde 800 bin küsur dolar. Oysa Yapıtay’ın hiç parası yoktu. Kendi paralarıyla AKP il binasını yaptık ve şu an kira veriyorlar. AKP il binası yapıldıktan sonra Erdoğan, Toprak’ın Kuzguncuk’taki evine giderek, 16/9 gökdelenlerin olduğu arsayı almasını ve bu konuda yardımcı olacağını söylüyor. Bunu birebir görüşmede olan Toprak’ın oğlu Hulusi Toprak bir sonraki gün bana söyledi. ‘Nasıl olacak’ dediğimde ‘Onlar ayarlayacak’ dedi. Aynı günde Mesut Toprak da yanıma gelerek işlemleri başlattık” ifadelerini kullandı. İhaleye kimsenin katılmadığını, Toprak’ın 100 bin TL’lik arsayı 45 bin TL ile tek teklifle girerek ihaleyi aldığını söyleyen Mert, “İhale şartnamesine hiçbir şekilde uyulmuyor. Sadece bizim katılmamız sağlanılıyor. İlk ihalenin teminat mektubunu Tekstil Bankasının Merter şubesinden aldık. İkinci ihale için de Akbank’tan aldık. İhaleye başkaları da girseydi en az 145 bin TL giderdi. Böyle bir yerin ihalesine nasıl oluyor da sadece biz katılıyoruz? İhale ile ilgili bir şey olur diye de, inşaatı, yine başka firmamız olan Astay İnşaat’a devretti” diye konuştu.