Erdoğan'ın yüzde 50+1 çıkışı için Devlet Bahçeli ne diyecek?

Erdoğan'ın yüzde 50+1 çıkışı için Devlet Bahçeli ne diyecek?

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüzde 50+1 seçim sistemine ilişkin görüşü hakkında açıklamada bulundu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi işaret etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla 'en fazla oyu alan aday seçilir' denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır" demişti.

"NİYETİNİ İLK KEZ NET İFADE ETTİ"

Erdoğan'ın bu sözlerine bir yanıt da DP Genel Başkanı Gültekin Uysal'dan geldi. Uysal, "Erdoğan'ın 'yüzde 50+1' ile ilgili sözlerinin asıl muhatabı MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli" diyerek "Erdoğan, uzun zamandır varolan ‘yüzde 50+1 şartı’ ile ilgili şikayetini ve niyetini ilk kez net ifade etti" dedi.

"ALARM ZİLLERİNİN FARKINDA"

Uysal şu ifadeleri kullandı:

"Ama tüm sistemi yüzde 50+1 manivelası ile kontrol eden ve bu dengenin değişmesini ‘casus belli’ sayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi atlıyor!

Erdoğan, bu seçimde AKP’nin oyunun yüzde 35’lere düşmesinin çaldığı alarm zillerinin farkında!

"SAYIN BAHÇELİ NE DİYECEK?"

Şimdi bu risklere aklınca çözüm arıyor.

Şimdi Salı grup toplantısında 4 yıl önce TBMM’nin açılışı vesilesiyle Genel Kurul’da yapılan 23 Nisan Özel Oturumunda yüzde 50+1’i sorgulayan parti temsilcilerinin sözlerine karşı akşam düzenlenen resepsiyonda ‘tüm muhalefet temsilcileri ağız birliği etmişcesine CB Hükümet Sistemi yüzde 50+1’i sorguluyor, burada bir tertip var’ diyen Sayın Bahçeli ne diyecek?"

ekran-goruntusu-2023-11-20-173629.png