Erkan Baş: "İster not alın, isterseniz ağlaya ağlaya günlüğünüze yazın"

Erkan Baş: "İster not alın, isterseniz ağlaya ağlaya günlüğünüze yazın"

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, hükümetin depremin ardından eleştirilerde bulunan yurttaları "not alıyoruz" tehdidine yanıt verdi.

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından deprem yardımlarını ve aksaklıkları eleştiren yurttaşlara parmak sallayan ve "not alıyoruz" tehdidinde bulunan hükümet yetkililerine bir tepki de Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş'tan geldi.

Baş şunları söyledi:

"İTİBARINIZ BATSIN"

"Nasıl bir arsızlıkla, nasıl bir utanmazlıkla karşı karşıyayız tarif etmesi mümkün değil. 2 haftadır 'çadır, çadır' diye bağırıyor insanlar. Çözemediler ve dün bunun sonuçlarını acı bir şekilde yaşadık. Memlekette enkaz altından kurtarıldıktan sonra yaşama tutunmaya çalışan yurttaşlara verecek çadırımız yok ama Tayyip Erdoğan'ın sarayları var. Yurttaşa verecek çadırımız yok ama Erdoğan'ın sayısını bilmediğimiz uçağı var. İtibardan tasarruf olmaz diye. Söylenecek tek şey var itibarınız batsın."

"O İMAR AFFINA EL KALDIRAN VEKİLLER NEREDESİNİZ?"

"O imar affına el kaldıran vekiller neredesiniz? Patronlar için, çocuk istismarcılar için, hırsız bakanlar için koşarak gelip el kaldırıyorsunuz. Şimdi neredesiniz? Bak, kiracılar evlerinin sağlam olup olmadığını denetlemiyor bile. Onlar için acil düzenleme ihtiyacı yok mu? 10 binlerce insan sokakta kalmış. Bunları nasıl sağlıklı konut sahibi yaparız. Düzenlemeye ihtiyaç yok mu? Deprem fırsatçılarından, servetine servet katmak için halkın acılarını kullanan alçaklara karşı düzenleme yapmaya ihtiyaç yok mu?"

"20 YILLIK AÇ GÖZLÜLÜK"

"20 yıllık bu aç gözlülük, bu sömürü, bu gaddarlığın bile artık son perdesini hep beraber yaşıyoruz. Biz nefretin, kavganın hüküm sürmediği, adaletin ve eşitliğin olduğu bir ülke peşindeyiz. Bunun için bu siyasal islamcı anlayışla hesaplaşmamız, bunların iktidarına son vermemiz gerekiyor."

"TEK ADAM VE AVANELERİ"

"Yıllardır Silivri soğuğuyla susturulan vatandaşların, Maraş'ın, Hatay'ın, Malatya'nın Antep'in soğuğuyla 15 gündür soğuğu iliklerine kadar hissettiklerini gördük. Ama sesi çıkanları da not etmeyi unutmadıklarını her fırsatta söylemekten geri durmuyorlar. 40 binden fazla insanın ölümüne, milyonlarca insanın yasa boğulmasına neden olan tek adam ve avaneleri hala ellerine kağıt kalem almışlar, not tutuyorlarmış. Bunun sonucunda uzaktan eğitime karşı olan öğrencileri yaka paça gözaltına alıyorlar. 'Devlet nerede?' diye enkaz başında haykıran vatandaşlara hakaret ediyorlar. Yandaşların sesini yükseltip, gerçekleri haykıranları susturmaya çalışıyorlar. Biz bu baskıcı, otoriter rejime karşı 1 adım bile geri adım atmayacağız. İster not alın, isterseniz ağlayarak  günlüğünüze uzun uzun yazın, gideceksiniz ve tüm bu yaptıklarınız hesabını halka ödeyeceksiniz"