Erkan Baş'tan Erdoğan'ın "Bana 1 yıl daha verin" sözlerine yanıt: "Bu halk sizin belanızı verecek"

Erkan Baş'tan Erdoğan'ın "Bana 1 yıl daha verin" sözlerine yanıt: "Bu halk sizin belanızı verecek"

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, "AKP iktidarının 'yaptık' dediği her şeyin çöktüğü günlerden geçiyoruz" dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin İstanbul İl Örgütü'nde gündeme dair basın toplantısı düzenledi. "Deprem" konulu toplantıda Baş şunları söyledi:

"AKP İKTİDARININ 'YAPTIK' DEDİĞİ HER ŞEYİN ÇÖKTÜĞÜ GÜNLERDEN GEÇİYORUZ"

"Zamanında gereken hazırlıklar yapılsaydı birçok yurttaşımızın hayatı kurtarılabilirdi. Ambulansların geçemediği, şehirlerin tahliye edilemediği, paramparça olmuş yollar, uçakların inemediği havayolları. İşte AKP iktidarının 'yaptık' dediği her şeyin çöktüğü günlerden geçiyoruz."

"ÇALIYORLAR AMA ÇALIŞIYORLAR DİYORLARDI"

"Çalıyorlar ama çalışıyorlar diyorlardı. Çaldıkları kesindi bunu herkes kabul ediyordu ama bu kez çalarken hiçbir şey yapmadıklarını görmüş olduk. Çalıyorlar, çalışıyormuş gibi yapıyorlar ama sadece ceplerini dolduruyorlar."

"AFETİ FELAKETE ÇEVİREN İKTİDARDIR"

"Yaşadığımız doğal bir afetti ama afeti felakete çeviren sadece ve sadece para hırsıyla ülkemizi bir beton ekonomisine mahkum eden iktidardı."

"SARAJ REJİMİ VE MÜTEAHHİT İMPARATORLUĞU ÇÖKMÜŞTÜR"

"Çöken sadece beton değildi, aynı zamanda bir düzenin çöküşünü yaşıyoruz. AKP'nin kurduğu saray rejimi çökmüştür, müteahhit imparatorluğu çökmüştür."

"SARAJ REJİMİ HALKA SADECE HIZLI ÖLÜM GETİRDİ"

"Tek adama geçiş sürecine ne diyorlardı? Hız diyorlardı. Her şey çok hızlı olacak diyorlardı. 2018 Temmuz'un artık fiilen yürürlüğe giren ucube sistemde ne oldu? Çorlu Tren katliamını yaşadık. Orman yangınlarını, iş cinayetleri, pandemi ve şimdi depremi yaşıyoruz ve bu kriz anlarında tek adam rejiminin aslında neye hız getirdiğini de görmüş oldu. Pandemide 5 maskeyi dağıtmayı beceremeyen, orman yangınında talimat gelmeden uçak kaldıramayan, depremde halkın en değerli saatlerini günlerini kaybetmesine yol açan saray rejimi sadece hızlı ölüm getirdi."

"AKP'NİN YARATTIĞI ÜLKE VE ÖVÜNDÜKLERİ REJİMİN ÖZETİ"

"Geçtiğimiz gün enkazdan yaralı olarak kurtarılan yurttaşın ilk sözleri: 'Kurban olayım, beni özel hastaneye götürmeyin, param yok' diyor. Enkaz altında saatlerce yaşam mücadelesi veren yurttaşın kurduğu ilk cümle bu. AKP'nin yarattığı ülke, övündükleri bu rejim bize göre bundan daha özet biçimde anlatılamaz."

"İYİ OLAN NE VARSA ERDOĞAN YAPTI, KÖTÜ OLAN NE VARSA ALLAH'A HAVALE EDİLDİ"

"Her kriz anında yaşıyoruz. Depremden sonra bilindik konu, aynı masalları anlatmaya başladı. Tek bir ağızdan. Erdoğan, AKP ve şürekası "kader" diye bağırıyorlar. Maden kazasında, tren kazasında, Soma'da Ermenek'te ne kadar önlenebilecek iktidarın sorumlu olduğu cinayet varsa "kader" dediler. İyi olan ne varsa onu Tayyip Erdoğan yaptı. Kötü olan ne varsa kader denip Allah'a havale edildi. Bu yaşanan cinayeti, göz göre göre gelen cinayeti kader olarak kabul etmiyoruz."

"YURTTAŞLARIMIZIN HAYATLARINI KAYBETMESİNİN TEK NEDENİ BU İKTİDAR"

"Havaalanı pisti kullanılamadığı için Hatay'a yardım götürmek mümkün olmadı. Peki sırf bu nedenle kaç yurttaş Hatay'da hayatını kaybetti? Bunun hesabını kim verecek? Arama kurtarma çalışmalarının gecikmesinin ve bu nedenle yurttaşlarımızın hayatlarını kaybetmesinin bir sorumlusu var, o da bu iktidar."

"KADER FALAN DİYE YUTTURAMAZSINIZ"

"Herkes aklını başına alsın. Kader falan diye yutturamazsınız. Ortada bir kader planı, halka kesilmiş bir ceza falan yok. Ortada resmen AKP'nin 20 yıllık iktidarı boyunca yaptığı ihmalkarlıkların, bilerek ve isteyerek halkın hayatını hiçe saymasının sonuçlarıyla karşı karşıyayız." 

"AFETİN KATLİAMA DÖNÜŞMESİNDE SUÇLU AKP'DİR"

"2023 yılında yaşadığımız doğal afetin katliama dönüşmesinde suçlu AKP iktidarıdır. 20 yıldır bu ülkeyi kar hırsıyla, din istismarıyla yöneten AKP'dir, Erdoğan'dır"

"BUNDAN BİR ADIM GERİ BASMAYACAĞIZ"

"Buradan yangından mal kaçırmaya çalışanlara Anayasayı hatırlatmayı görev biliyorum. 78. madde savaş halinin varlığı durumunda diyor. Savaş sebebiyle seçimlerin yapılması mümkün görülemezse diyor ve kararı TBMM alır diyor. Bundan bir adım geri basmayacağız. Enkaza çevirdikleri beton blokların altında ölüme terk ettikleri halkın karşısına çıkıp bana 1 yıl daha verin diyenlere söyleyecek tek bir şey var. Bu halk sizin belanızı verecek."