Erken seçimle ilgili önemli söylenti

Erken seçimle ilgili önemli söylenti

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, erken seçimle ilgili dikkat çeken söylentileri köşesine taşıdı.

Anketlerden gelen haberlere göre yurttaşta erken seçim beklentisi ağırlık kazanmaya başladı. AKP'ye yakın Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, erken seçimlerle ilgili bir yazı kaleme aldı.Saray İttifakı'nın  üzerinde çalıştığı seçim ve siyasi partiler yasasıyla ilgili siyasi kulislerde dolaşan bir iddiayı, Abdulkadir Selvi köşesinde yer verdi.

Selvi'nin yazısında ilgili bölüm şu şekilde: 

"Erken seçim tahminlerini etkileyecek söylenti

Muhalefetin 2022 yılı kasım-aralık beklentisi daha çok iktidarın seçim yasasını ekimde Meclis’e sunup, en geç kasım ayında çıkarmasına dayanıyor. Kasımda çıkarsa üzerine 1 yıl koy, 2022 yılı kasım ayı demektir.

Meclis kapalı, 1 Ekim’de açılacak ancak Meclis kulisleri yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. Orada konuşulanlara göre Cumhur İttifakı seçim yasasında yapılacak olan değişiklikleri Meclis’e sunma konusunda aceleci olmayacak. Kasım sonu itibarıyla Meclis’te bütçe görüşmeleri başlayacak. Aralık ayında devam edecek. Seçim yasasındaki değişiklikler bütçe görüşmelerinden sonra Meclis’e sunulursa 2021 yılı içinde Meclis’ten geçme şansı kalmıyor. Bütçeden sonra Meclis tatile giriyor. O zaman 2022 yılına girilecek. 2022 yılının başlarında seçim yasasının Meclis’ten geçmesi ise seçimlerin 2023 yılı ilk üç ayında yapılmayacağı anlamına geliyor. Zaten ondan sonra haziran ayında seçim var, birkaç ay öne alınır mı bilmem ama alınsa dahi o erken seçim olmaz."