Ersin Tatar ve Mevlüt Çavuşoğlu'ndan ortak basın toplantısı!

Ersin Tatar ve Mevlüt Çavuşoğlu'ndan ortak basın toplantısı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan ortak açıklama geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ortak basın açıklaması gerçekleştiriyor. 

Tatar'ın açıklamaları şöyle: 

Kıbrıs'ta hür-bağımsız, kendi geleceğimizi tayin etme hakkı ve serbest bir düşünceyle anlaşmaya gidilecekse Kıbrıs Türk halkı elbette doğal olarak kendi devletiyle bir anlaşmaya girmek isteyecektir. Eski anlayışta federal de olsa bir tek egemenlik unsuru vardı. Egemence kelimeler kullanıldı, bana göre onlar bir bakıma safsataydı. Önemli olan bağımsızlıktır. Kıbrıs Türk halkı ana vatan Türkiye'nin de desteğiyle bunu hak etmektedir. Yan yana yaşayan egemen ve bağımsız iki devletin işbirliğiyle bir anlaşma olabilir.

Dendias'ın açıklamaları


Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile arasında gerilimle ilgili konuşan Tatar, "Dendias konusunda Çavuşoğlu'nun tavrı yerindeydi. Haklarımızı yedirmeyiz dedi.

Çavuşoğlu, "Yunanistanla1.5 sene gerginlikler yaşadık. Yine Yunanistan'ın istememesi nedeniyle istikşafi görüşmeleri tekrar başlattık. Dendias'ın Ankara ziyareti önemli bir yumuşatma fırsatı olarak görmüştük. Bu görüşme de samimiydi, güzeldi. Daha sonra dar kapsamlı epeyce baş başa konuştuk, farklılıklarımızı ortaya koyduk. İlginçtir gerçekten bize Dendias ve ekibinden şöyle talep geldi: "Basın toplantısında tartışma yaratacak konulara değinmeyeceğiz; sizden de aynı anlayışı bekliyoruz." denildi. Dendias haddini aştı ben de gerekli cevabı devletim ve milletim adına vermek durumundaydım. Biz basın toplantılarında kavga etmeye devam mı edeceğiz? Bu konuları çözersek biz çözeriz. Avrupa birliği ancak sizi kışkırtır. Onun dışında bir faydası yok. " ifadelerini kullandı. 

Kur'an kursları
Tatar şöyle konuştu:

"Bir kere KKTC'de öyle bir mesele olamaz. Bizler Müslüman olarak bugünlere kadar inançlarımızla geldik. KKTC'de Kur'an kurslarının kapatılması diye bir durum söz konusu olamaz. Burada inanç özgürlüğü de ibadet özgürlüğü de vardır. Burada herkes dilediğini yapar. "

NE OLMUŞTU?
KKTC'de Hizmet Sendikası (HİZMET-SEN) tarafından devlete açılan dava sonucuna göre, Din İşleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Değişiklik Yasası'na yeni eklenen 8B maddesi yani Din İşleri Komisyonu adında bir komisyonun halk arasında bilinen ismi ile “Kur’an Kursu” düzenleme yetkisi elinden alındı.

Anayasa Mahkemesinin aldığı karar ile Kur’an kurslarının faaliyetleri KKTC'de resmen durduruldu.