Esad'dan Türkiye'yi suçlayan açıklamalar! Ankara-Şam gerilimine İranlı bakan dahil oldu

Esad'dan Türkiye'yi suçlayan açıklamalar! Ankara-Şam gerilimine İranlı bakan dahil oldu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, yaptığı açıklamada Türkiye'yi suçlayıcı ifadeler kullandı.

Türkiye'nin Suriye'ye olası sınır ötesi operasyonu gündemdeki yerini muhafaza ederken, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan "Ankara-Şam arasında gerilimi azaltmak üzere" Suriye’ye gitmiş, Ankara’da "Türkiye'nin güvenlik endişelerini çok iyi anlıyoruz" diyen İranlı bakanın Şam’da operasyona karşı olduklarını açıklaması dikkat çekmişti.

Konuyla ilgili Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’dan açıklama geldi. Esad, İran’ı bölgesel zorluklara karşı ‘çözümün bir parçası olduğu için’ överken, ülkesinde gerginlik yaratan güçleri kınayan bir açıklama yaptı.

Sözcü'de yer alan habere göre Esad, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile Şam’da yaptığı görüşmelerin ardında açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE’YE SUÇLAMA

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Esad’ın “böyle koşullarda İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgedeki siyasi çözümün bir parçası olduğu için mutluyuz” dediği kaydedildi.

Bazı endişeleri gidermek için ortak bölgesel çabalara ihtiyaç olduğunu belirten Esad, yönetimlerinin, Suriye’yi savaştan uzak tutan her türlü çözümü desteklediğini vurguladı. Esad, Türkiye’yle ilgili olarak da "Suriye topraklarına yönelik girişimlerini halkı çıkarmak için kullanılan bahaneler yanlış ve gerçeklikle hiçbir ilgisi yok” dedi. Esad, Türkiye’yi Birleşmiş Milletler şartlarını yerine getirmemekle suçladı.

Esad, İran Dışişleri Bakanı’nın ziyaretini “bölgedeki güç dengesini lehimize çevirecek” olarak yorumlarken, öneminden söz etti. Esad, Batılı ülkeleri ‘Suriye’deki gerilimi artırmakla’ suçladı.

Esad ayrıca Tahran-Şam bağlantısını son kırk yılda istikrarlı bir şekilde gelişen “stratejik ittifak” olarak nitelendirdi.

İran Dışişleri Bakanı da ikili görüşme sonrası, Tahran’ın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki herhangi bir askeri operasyonuna karşı olduğunu söyledi.