Esnaf öfkeli: "Onlar 'Uzaya gidiyoruz' diyor ama biz dükkanımıza gelemiyoruz"

Esnaf öfkeli: "Onlar 'Uzaya gidiyoruz' diyor ama biz dükkanımıza gelemiyoruz"

Hakkari Organize Sanayi Bölgesi (OSB) esnafını ziyarette bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığındaki Esnaf Masası, sanayi bölgesindeki esnafın sorunlarını dinledi.

Esnafı ziyaret eden CHP'li Ağbaba'ya, "Sanayi bölgesinin yolları çukur, yağmur yağdığı zaman göletler ve çamur oluştuğunu söyleyen esnaf, “Altyapısı yok ki” açıklamasında bulundu.

AKPli Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İnşallah Ay'a gidiyoruz" açıklamasına atıf yapan Ağbaba, "Bir tarafta ‘uzaya gidiyoruz’ diyorlar, ama Hakkarili sanayiye, dükkanına gelemiyor. Her tarafa ‘dört, beş şeritli yol yaptık’ diyenler bu yollarla, bunlarla övünsün" dedi.

Yolun durumuna tepki gösteren Ağbaba, “Buraya 5 metre bir asfalt at. Ne diyeyim ben. Her yer duble yol, burada deniz var, göl var. Her şey var. Ne diyor, ‘Uzağa gidiyoruz.’ Ama Hakkari’de sanayiye gelemiyoruz” dedi. Ağbaba’nın ne düşündüğünü sorduğu esnaf, “Her şey göz önündedir. Balıkları eksik” diye yanıt verdi.

Daha sonra esnafı gezmek için çamurlu ve göletli yolda yürümeye çalışan Ağbaba, “Gezmek mümkün değil. Şuraya bak şuraya. 2021 yılının Mart ayının 16’sı. Hakkari’deyiz. Hakkari merkezdeki küçük sanayi sitesindeyiz. Açalım, herkes görsün. Sanayi sitesinin yolu bu işte. Bu memleketi yönetenler utansın. Bir tarafta ‘uzaya gidiyoruz’ diyorlar, ama Hakkarili sanayiye, dükkanına gelemiyor. Her tarafa ‘dört, beş şeritli yol yaptık’ diyenler bu yollarla, bunlarla övünsün” diye tepki gösterdi.

"Buraya tekne almak lazım"
CHP’den yol yapmasını isteyen bir yurttaşa Ağbaba, “Olabilir valla. Şimdi biz kamyon felan göndeririz de… Burayı yapmak kolay, kum kolay. Burayı bir soruşturalım olur mu? Bakalım buraya” dedi. “İsterseniz olur, istemezseniz de artık görüyürsunuz” diyen yurttaşa Ağbaba, “Buraya bir tekne almak lazım, sandal” yanıtını verdi.

"Berbat haldeyiz"
Yoldan şikayet eden bir başka esnaf ile Ağbaba arasında yaşanan konuşmalar şöyle:

Ağbaba: İşinizi bilmiyorum ama yolunuz kötü.

Esnaf: Berbat haldeyiz, yolumuz berbat. Hoş geldiniz.

Ağbaba: Sen söyle.

Esnaf: İçimizden çok şey geliyor ama terbiyesizlik olmasın diye bir şey demek istemiyorum. Zaten halimiz ortada. Çamurun içindeyiz. Tek şikayetimiz budur.

Ağbaba: İşleriniz nasıl?

Esnaf: Hamdolsun, işlerimiz yolunda.

Ağbaba: ‘Şikayetimiz yolumuz’ diyorsunuz.

Esnaf: Sanayi temizliği bir olsa da… Belediye hep erteliyor. Bu sene değil, bir sonraki sene. Planımızda yok gibi kelimeler kullanıyor bize.