EYT ertelendi mi?

EYT ertelendi mi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu Türkiye'yi kan ağlatan depremin ardından rafa mı kalktı? EYT'de son durum ne? EYT ne zaman yasalanacak? Milyonlarca yurttaş bu soruların yanıtını araştırıyor.

Milyonlarca vatandaşın beklediği EYT, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve ağır kayıplara yol açan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından gündemden düştü. Türkiye'yi kan ağlatan afetin ardından depremzedelere yardımcı olabilmek için TBMM'ye 21 Şubat'a kadar ara verilmesi kararlaştırıldı. 6 Şubat tarihinde yapılması planlanan ancak deprem nedeniyle ertelenen Kabine Toplantısı'nda EYT'nin gündeme gelmesi bekleniyordu. EYT düzenlemesi son olarak ise TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Peki, EYT'de son durum ne? Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi ne zaman yürürlüğe girecek? EYT ertelendi mi? İşte yanıtı...

SON KABİNE'DE EYT OLACAK MI?

Meclis, depremin ardından çalışmalarına ara verirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere hükümet yetkilileri ve Bakanlar afet bölgesine intikal etti. 6 Şubat Pazartesi günü yapılması planlanan Kabine'de 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olunma şartının arandığı milyonları yakından ilgilendiren EYT gündemi değerlendirilecekti. Düzenlemeye ilişkin kademeli prim günü şartı, aylık bağlanma katsayısına yönelik itirazlar Kabine'de masaya yatırılacaktı. Fakat, EYT'de yeni bir gelişme olmadı. 14 Şubat'ta yapılan Kabine Toplantısı'nda ana gündem maddesi "deprem" oldu.

EYT'DE SON DURUM NE?

9 Eylül 1999'dan öncesi sigortalı olanların, prim gün sayısını ve yılını dolduranların emekli olabilmelerinin önünü açan yasa teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na eklenen geçici maddeyle, ilgili kanunlara göre, 8 Eylül 1999'dan önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında çalışmaya başlayanlar, yaş haddi aranmadan emekli olabilecekler.

Prim gün sayısını ve çalışma süresini, sigortalılık süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde yaşa takılmadan istisnasız emekli olabilme hakkına sahip olacaklar.

Ayrıca TBMM Genel Kurulu 7 Şubat Salı günü, EYT düzenlemesini de içeren 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşecekti.

Teklifin aynı gün yasalaşması, çarşamba günü de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasına sunulması bekleniyordu.