EYT’nin görüşüldüğü komisyonda “hemen” tartışması çıktı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yasa teklifi görüşmeleri sürerken 2,2 milyon kişinin hemen mi, yıl içinde mi emekli olacağına ilişkin “Hemen” tartışması çıktı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yasa teklifi görüşmeleri sürerken 2,2 milyon kişinin “hemen mi, yıl içinde mi” emekli olacağına ilişkin tartışma çıktı. AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu sözünün çarpıtıldığını ileri sürerken, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)  Başkanı Kürşad Yılmaz’ın imzasının bulunduğu etki analizindeki “Hemen” ifadesini okudu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milyonlarca yurttaşı ilgilendiren EYT ile ilgili Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi bugün görüşülüyor. 

Komisyonda konuşan SGK Başkanı Kürşad Arat, Kuruma yapılan yapılandırma başvurusunun yüküyle ilgili “Yaklaşık olarak 3 gün içerisinde 1 milyon 100 bin kişiyi taleplerini alıp, sisteme sokup, borçlanma taleplerini şey yapmaya çalıştık. İnanılmaz bir talep karşımıza getirildi. Gün içerisinde taleplerin alınması, akşam mesai sonrasında taleplerin girilmesi gibi bu şeyi bu şekilde atlattık. Talepleri alıp elimizden geldiğince en hızlı şekilde sisteme sokacağız” dedi. Arat, maaş bağlanmasında gecikme yaşanması durumunda geriye dönük ödeme yapılacağını ifade etti. 

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın “2 milyon 250 bin kişiyi kaç ayda emekli edeceksiniz?” sorusuna Arat, “2 milyon 250 bin kişi 2023 yılı içerisinde prim ödeme gün sayısını ve sigortalılık süresini sağlayacak kişi. Bunların bir kısmı ekim, aralık ayında sağlayacak kişiler. Bu 2023 yılı içerisinde söylediğim rakam. Biz arkadaşlarımızca bunun hazırlığını yapıyoruz” diye yanıt verdi. 

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, sunumunda kendi sözünü çarpıtıldığını kaydederek, “Çarpıtmayı ahlaki mesele olarak görüyorum. 2023 yılı içerisinde 2 milyon 250 bin kişi çok açık” diye konuştu.

Paylan, Akbaşoğlu’na etki analizindeki “Hemen emekli olacak” dediğini tutanaktan okuyarak, “Hemen diyorsunuz, kim ahlaki çarpıtmadan söz ediyor” diye Akbaşoğlu’na tepki gösterdi. Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, “Öyle bir ifade geçmiş, bunu o kadar büyütmenin de anlamı yok” diye tartışmayı sakinleştirmeye çalıştı. Yılmaz, “Sayın Paylan o teknik arkadaşlarımızın hazırladığı bir not” dedi. Ancak etki analizinin altında SGK Başkanı Arat’ın imzası bulunuyor.  

Analizdeki tam ifade şöyle:

“Yaş şartının kaldırılması durumunda prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını sağladığı için hemen emekli olabilecek 2,2 milyon kişi bulunmaktadır. Hemen emekli olabilecek 2,2 milyon kişinin, 1,7 milyonu 4/A’lı, 89 bini 4/B’li, 496 bini ise 4/C’lidir. 4/A’lı 3,5 milyon, 4/B’li 619 bin, 4/C ise 669 Bin olmak üzere, emeklilik için yaşı bekleyen ve ilerleyen yıllarda bekleyecek olan toplam 4,8 milyon kişinin bulunduğu tespit edilmiştir.”