Fahrettin Altun: "Son 18 yılda kadınların güçlenmesi için devrimler yaptık"

Fahrettin Altun: "Son 18 yılda kadınların güçlenmesi için devrimler yaptık"

Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden kararına yönelik tepkiler sürerken, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, iktidarın son 18 yıldakadın hakları konusunda ‘devrim niteliğinde yeniliklere’ imza attığını iddia etti.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medyadan Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine yönelik açıklamalarda bulundu. Altun, son 18 yılda AKP’nin kadınların güçlendirilmesi için önemli reformlara imza attığını öne sürerek, “Kadını nesne değil özne olarak gören bir anlayışla sosyal hayatın inşasında yepyeni bir anlayışın hakim olmasını sağladık” dedi.


“Kadınlarımız arasında başta eğitim ve seçilme hakkı olmak üzere birçok konuda çifte standart olmaması için devrim niteliğinde yeniliklere imza attık. Güçlü Türkiye’yi sadece güçlü kadınlarla inşa edebiliriz. İşte bu sebeple kadınlarımızın önündeki tüm engelleri bir bir kaldırdık” diyen Altun, kadını haklarını iyileştirmek için hayata geçirilen 6284 sayılı kanununla birlikte bazı yasal düzenlemelerden bahsetti.

Altun, AKP iktidarının ‘kadına karşı şiddetle mücadele’ konusunda Türkiye’nin ‘hukuki altyapısını güçlendirdiğini’ öne sürdü. “Hükümetimiz, kadına karşı şiddeti sona erdirmek ve kadının sosyal hayattaki yerini daha da güçlendirmek için var gücüyle çalışacaktır” iddiasında bulunan Altun, ardından İstanbul Sözleşmesi’ni ve kadın haklarını savunan muhalif çevreleri hedef aldı.

Altun, tweetlerinde şöyle dedi:

“Daha düne kadar kadınlarımızı başörtüsü üzerinden ayrıştıran, kadınlarımızı eğitim, istihdam ve seçilme gibi en temel haklarından mahrum bırakanların bugün kadın hakları savunucusu taklidi yapmaları samimiyetten uzak bir davranıştır.

Kendi içindeki sayısız taciz ve tecavüze sessiz kalan, en temel hak ve özgürlüklerden biri olan başörtüsünden dolayı onlarca yıl Türk kadınının her türlü hakkını gaspeden zihniyetin kadın ve insan hakları konusunda bize vereceği hiçbir ders yoktur.

‘BATICI MÜSTEMLEKE ZİHNİYETİN EZİYETLERİ…’

Türkiye’nin tarihi, Batıcı müstemleke zihniyetin eziyetleri, zulümleri, yasakları ve çifte standartlarıyla doludur. Bunlar “demokrasi” adına bu ülkenin başbakanını astılar. “Laiklik” adına bu ülkenin evlatlarının eğitim hakkını ellerinden aldılar.

Onlarca yıl sürdürdükleri zulümlerin müsebbibi kendileri değilmiş gibi utanmadan demokrasi havariliğine soyunuyorlar. Terör örgütleriyle el ele gezip utanmadan vatan millet edebiyatı yapıyorlar. Şimdi de kadınlarımız üzerinden aziz milletimize karşı bir saldırının içindeler.

‘MİLLETİMİZDEN ÖZÜR DİLEYİN’

Eğer gerçekten derdiniz bu ülkenin kadınları, insanları ve evlatlarıysa ilk iş olarak kendi içinizdeki taciz ve tecavüzlere ses çıkarırsınız. Sonra da terör örgütleriyle aranıza mesafe koyarsınız. Geçmişte yaptığınız zulümler için çıkıp milletimizden özür dilersiniz.

Türkiye, Cumhurbaşkanımız sayın @RTErdogan liderliğinde sayısız devrimi gerçekleştiriyor. Kadınlarımız her alanda daha aktif ve özgüvenli bir şekilde yer alıyor. Türkiye, aile ve toplum yapısı başta olmak üzere tüm dinamikleriyle geleceğe emin adımlarla yürüyecektir.”