Fahrettin Koca açıkladı... 100 milyon aşı ne zaman gelecek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası açıklamada bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası açıklama yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yılan hikayesine dönen koronavirüs aşılama süreciyle ilgili 100 milyon aşının geleceği tarihi açıkladı.


 
Bakan Koca; "Ayrıca bugün itibariyle, 10 milyon doza tekabül eden, dolumu Türkiye’de yapılacak aşı elimize ulaşmış durumda. Mayıs sonuna kadarsa toplam 100 milyon dozun Türkiye’ye ulaşmasını bekliyoruz." dedi.

BionTech aşısı ile ilgili konuşan Koca "1,4 milyon doz ulaştı. Bu, nisan ayı başında 4,5 milyon doza ulaşacak. Ek olarak 30 milyon dozluk opsiyonlu anlaşma yapıldı." şeklinde konuştu.

 

Koca, sosyal medya hesabından da ayrıca şunları belirtti:

"MAYIS ayı sonuna kadar 100 MİLYON DOZ AŞI gelecek! Bunun şu ana kadar gelen kısmı 18 Milyon dozun üzerinde. Aşının 14 Milyon dozu uygulandı. 10 Milyon doza tekabül eden, “bulk” haldeki aşı ise elimize bugün ulaştı. 100 Milyon dozla, 50 MİLYON KİŞİNİN aşısını yapmış olacağız.


“BULK” HALDE AŞI ifadesinden ne anlamalıyız? Bulk halde aşı, aşının şişelenmemiş şeklidir. Taşımadaki kolaylık sebebiyle bu yol tercih edilmektedir. Elimize bugün ulaşan, önceki 18 Milyon doza ilave olacak 10 Milyon dozluk aşı bu şekildedir. Şişeleme işlemine başlanmıştır.


BIONTECH AŞISI. Aşılamayı hızlandırmak için Alman menşeli Biontech aşısını sürece dâhil ettik. 1,4 Milyon doz aşı bugün itibariyle elimizde. Nisan başında bu, 4,5 Milyon doza ulaşacak. 30 Milyon dozluk opsiyonlu bir anlaşma da yaptık. Üretim arttıkça daha çok aşı alacağız."