Fahrettin Koca 'Delta varyantı'na ilişkin neler söyledi?

Fahrettin Koca 'Delta varyantı'na ilişkin neler söyledi?

Delta varyantıyla ilgili Sağlık Bakanlığının elinde yeterli veri bulunmadığını söyleyen CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya "Bugüne kadar kaç test yaptınız? Kaç laboratuvarda Delta tanısı konulabiliyor?" diye sordu.

Koronavirüsün daha bulaşıcı türü olan Delta varyantı ile birlikte vaka sayılarının katlanarak artmaya devam ettiğini vurgulayan ve Sağlık Bakanlığının bu konuda elinde yeterli veri bulunmamasını eleştiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, yazılı açıklama yaparak şunları söyledi:


"COVID-19'un daha bulaşıcı türü olan Delta varyantı, vaka sayılarının daha da artmasına neden olurken, salgınla mücadeleyi daha da güç hale getiriyor. Dolayısıyla salgını kontrol altına alabilmek için bu dönemde Delta varyantına karşı da etkili tedbirler gerekiyor. Tedbir alabilmeniz için de Delta varyantının tespiti ve pozitif vakalar arasındaki oranının sağlıklı bir şekilde takip edilebilmesi büyük önem taşıyor. Oysa Avrupa Birliği ülkeleri, Delta varyantının yayılmaya başladığı ilk günden itibaren önlemlerini bu yönde alırken ve düzenli olarak Delta varyantının yayılım hızı ve pozitif vakalar arasındaki oranını tespit ederken Türkiye henüz bu konuda da yeterli önlemleri almamış gözüküyor. Sağlık Bakanı, Delta varyantına karşı en son açıklamasını 15 gün önce yaptı ve 750'leri bulduğunu söyledi. Fakat bilim insanları, şu anda her 3 vakadan neredeyse 2'sinin Delta varyantı olduğu konusunda uyarılarda bulunuyor. Avrupa'da söz konusu rakamlar tek tek açıklanırken Sağlık Bakanlığının bu konudaki verileri eksik kalıyor.

Çünkü, Türkiye'de şu anda Delta varyantının tespitine yönelik işlem yapılabilen laboratuvar sayısı çok sınırlı düzeyde. Delta varyantını saptamak için kullanılan test sayısı ne kadar? Hangi laboratuvarlarda bu inceleme yapılabilmektedir? Pozitif vakaların kaçı Delta varyantı? Delta varyantının yayılım hızı nedir? Bu soruların yanıtını vermeden salgınla mücadele edemezsiniz. Bu veriler elde edilemediği için de COVID-19'un daha bulaşıcı türü olan Delta varyantına karşı kör bir şekilde gidiyoruz. Öte yandan ülkemizde aşılamanın başladığı 11 Ocak 2021 tarihinden bu yana uygulanan aşıların türlerine göre etkinliğini ortaya koyacak verilerin açıklanması gerekiyor. Tam aşılılarda pozitiflik, klinik tablo, yoğun bakımda yatış ve ölüm oranları açıklanmalı.

Yoğun bakımda yatan hastalarda ve yaşamını yitiren COVID hastalarında aşısızların/eksik aşılıların oranı nedir? Aşılama konusunda deneyiminin ve birikiminin oldukça yüksek olduğunu bildiğimiz birinci basamak sağlık örgütlerinin pandemi süresince ve özellikle aşılama konusundaki performansına ilişkin veriler nelerdir? Sağlık Bakanlığı, bu ve bunun gibi onlarca sorunun yanıtını veremiyor. Veremediği için de salgınla nasıl mücadele edeceğini bilemiyor ve buna yönelik politikalar geliştiremiyor."