Fatih Altaylı'dan "seçim ertelenecek mi ertelenmeyecek mi" yazısı

Fatih Altaylı'dan "seçim ertelenecek mi ertelenmeyecek mi" yazısı

Gazeteci Fatih Altaylı, AKP'li Bülent Arınç'ın ortaya attığı "seçim erteleme" tartışması ile ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde, "Şuur meselesi" başlığıyla dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

AKP'li Bülent Arınç'ın depremi işaret ederek "seçim erteleme" çağrısı yapması üzerine daha önce kendi ifade ettiği erteleme konusuna parmak basan Altaylı şunları söyledi:

İktidarın seçimi erteleme düşüncesinde olduğunu konuşan, dedikodusunu yapan çoktu.

Bunu dört başı mamur bir şekilde ilk dile getiren ise bu köşe oldu.

Prof. Ersan Şen konuk olduğu Teke Tek programının sonunda “Seçimin ertelenmesi konusunu konuşmadık” deyince “Anayasa’ya aykırılığı bu kadar net olan bir şeyin nesini konuşalım hocam” dedim o da güldü.

Ancak yine de daha önce yazdığım gibi YSK’nın “Seçimleri düzenlemem imkansız” talebi ile mücbir sebepten dolayı seçimlerin ertelenebileceği konuşuluyor.

Bülent Arınç da “Ayet değil ya” diyerek Anayasa’nın çiğnenebileceğini en azından iktidarın bazı kesimlerinin düşüncesi olarak dile getiriyor.

İktidarın bazı kesimleri cümlesini bilerek kullandım çünkü seçimlerin ertelenmesi konusunda iktidar kanadı tam bir fikir birliği içinde değil.

İki görüş çarpışıyor, AK Parti yönetimi iki farklı görüşe kulak veriyor.

Bunlardan ilki “Seçimleri 1 yıl erteleyelim. Yaraları saralım. Gücümüzü gösterelim. Depremdeki zaafımızı unutturalım. Sonra seçime gidelim. Şimdi seçime gidersek muhalefet depremdeki başarısızlığımızı kullanır” görüşünde.

Bana gelen bilgilere göre özellikle "İstanbul seçimleri tekrarlatılsın" diyen grup şimdi "Seçimler ertelensin" diyor.

Diğer grup ise “Seçimleri zamanında yapalım. Altılı Masa’nın henüz bir adayı bile yok. 14 Mayıs’ta seçim dersek far görmüş tavşan gibi olurlar. Nasılsa seçim ertelenecek diye düşünüyorlar. Biz seçimi vaktinde yapalım. Bu arada müteahhitlerle konuşuyoruz. Birkaç ay içinde ilk konutları teslim etmeye başlayabilirler. Bu da olumlu bir hava yaratır. Seçimi erteler isek ekonomiyi daha fazla böyle tutma ihtimalimiz yok. Kurları Mayıs’a kadar tutabiliriz ama sonra zor. Keza enflasyon daha da artacak. 1999 depremi sonrası ekonominin nasıl zorlandığını unutmayın. YSK’ya yıkılan iller için bir çözüm ürettirelim ve seçim yapılsın. Çünkü bizim için en iyisi Mayıs, bilemedin Haziran. Sonrası daha kötü olacak” diyorlar.

AK Parti içindeki tartışmalar böyle. Son kararı ise her zaman ve hep olduğu gibi bir kişi verecek.

Onun kim olduğunu da söylememe gerek yok herhalde.

Bu yüzden muhalefet seçimlerin erteleneceğine çok da güvenmesin.

Açıklamasa bile adayını belirlesin.

Memleketin bir de masa depremine ihtiyacı yok bu günlerde.