Fatih Portakal'a iki davadan da beraat!

Fatih Portakal'a iki davadan da beraat!

Gazeteci Fatih Portakal, Bankacılık Kanunu'nu ihlal ve Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla açılan davalardan beraat ettiği açıklandı.

Sözcü'den Fahrettin Öztürk’ün haberine göre, Gazeteci Fatih Portakal, “Biz bize yeteriz Türkiyem” kampanyası tanıtımında, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı ‘Tekalifi Milliye’ benzetmesi üzerine Twitter sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım nedeniyle Bankacılık Kanunu'nu ihlal ettiği ve yine aynı paylaşım nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamalarıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı her iki davadan da beraat etti.

İstanbul 46.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Fatih Portakal katılmazken tarafların avukatları hazır bulundu. Görülen davada mahkeme heyeti, Fatih Portakal'ın yargılandığı itibarın zedelenmesi suçunun oluşması için bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olması ya da bu yolla asılsız haber yapması gerektiğini belirtti.
 
Mahkeme, Cumhurbaşkanına hakaret suçunun koşullarının da oluşmadığı ve yüklenen fiilin kanunda suç olarak tamamlanmamış olması nedeniyle Portakal hakkında açılan davalardan ayrı ayrı beraatine hüküm verdi.

 NE OLMUŞTU?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'nın suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Portakal’ın, Bankacılık Kanunu'nun “Bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz” hükmü ile iddianame düzenlenmiş ve Portakal hakkında ‘itibarın zedelenmesi ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamalarıyla 3 yıla kadar hapis talep edilmişti.