Fİ dizisinden Hayvan Hakları Yasası ve tecavüze dikkat çekici gönderme

Fİ dizisinden Hayvan Hakları Yasası ve tecavüze dikkat çekici gönderme

İnternet üzerinden yayınlanan Fİ dizisinde Hayvan Hakları Yasası ve hayvana tecavüz konularına önemli bir göndermede bulunuldu.

Başrollerini Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Berrak Tüzünataç ve Mehmet Günsür‘ün oynadığı Fİ‘nin 2. sezonu Fi Çi adıyla geçtiğimiz hafta başlamıştı. Fi Çi‘nin bu haftaki bölümünde toplumumuzun kanayan yarası hayvana tecavüz işlendi. Hayvan Hakları Yasası‘na ağır bir gönderme yapılan dizinin 2. bölümünde tecavüze uğrayan bir köpeğin kurtarılma hikayesi anlatılıyor.

Hayvan hakları savunucusu ajanimo.com’un haberine göre dizide Göksel karakterini oynayan Armağan Oğuz, bir adamı yaralama hikayesini Deniz'e (Mehmet Günsür) anlatıyor. Otopark işleten bir adam Göksel'in köpeği Garip'e tecavüz etmiş. Bunu gören Göksel’le adam arasında arbede yaşanmış ve adamı bıçaklamış. Köpeği ise evinde kalmış. Evine de gidemediğini için köpeği oradan alamamış. Hayvan Hakları Yasası‘na gönderme yapılan sahnede bir hayvana tecavüz etmenin cezasının sadece 450 lira olduğunun vurgusu yapılıyor.

Göksel'in anlattıkları üzerine Deniz, tecavüze uğrayan köpeği kurtarmak için Göksel'in evine gidiyor. Köpeği evden alan Deniz'in yolunu tecavüzcüler çevirmesine rağmen Garip köpeği oradan kurtarıyor ve Garip ile Göksel, Deniz sayesinde bir araya geliyor. Göksel'in “İnsan, koyun bütün canlılar canı yandığında aynı ağlıyor” lafı ise masum canların neler yaşadığını gözler önüne seren bir söz olarak hafızalara kazındı.