Flaş iddia: Somali'deki patlama, aslında Türk askeri üssü için planlandı!

Flaş iddia: Somali'deki patlama, aslında Türk askeri üssü için planlandı!

Somali’de geçen cumartesi 300'ü aşkın kişinin öldüğü patlamanın sorumlularının aslında başkent Mogadişu’da yeni kurulan Türk askeri üssünü hedef aldığı ileri sürüldü.


Amerika'nın Sesi'nin (VOA) Somali bürosuna konuşan bir Somalili istihbarat yetkilisi, hem saldırıdan önce elde edilen, hem de patlamadan sonra ortaya çıkan bilgilerin, saldırının Türk askeri üssünü hedef aldığını ortaya koyduğunu ifade etti.
Yetkili, Türk askeri üssünün saldırganlar için en stratejik öneme sahip hedef olduğunu, üssün Somalili güvenlik kuvvetlerine personel yetiştirdiğini ve saldırganların da bundan dolayı bu üssü önceden vurmayı amaçladığını kaydetti.

'TÜRK ASKERİ ÜSSÜNE SALDIRI İSTİHBARATI ÖNCEDEN ALINMIŞTI'

Somali Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Dairesi yetkilisi, Şebab militanlarının Türk askeri üssüne saldırı planladığını önceden öğrendiklerini sözlerine ekledi.

Somali’deki Türk askeri üssü 30 Eylül’de hizmete girmişti. Üste bulunan 200 Türk askeri, halen 1500 Somali askerini eğitiyor. Uzun vadede üssün Somali ordusuna 10 bin asker yetiştirmesi planlanıyor. Üssün açılış töreninde konuşan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Somali askeri bakımdan güçleninceye kadar bu ülkeye yardım devam edeceklerini açıklamıştı.

Somali, gelecek yıl Ekim ayında Afrika Birliği askerlerinin ülkeden tamamen ayrılmasından önce 22 bin askerden oluşan bir ordu kurmayı hedefliyor.

SALDIRIDA 300'DEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ

Saldırıyı el Şebab örgütü üstlenmese de terör uzmanları, örgütün bombalı saldırının arkasında olduğuna inanıyor. Amerika’nın Sesi Somali Bölümü’ne konuşan eski istihbarat yetkilisi Abdi Hassan Hüssein de saldırının el Şebab izleri taşıdığını söyledi.
Somali tarihindeki en büyük bombalı saldırıda 300’ü aşkın kişi hayatını kaybetmişti.

GÖZALTINA ALINANLARDAN BİRİ, İSTİHBARAT SORUMLUSU

Somali istihbarat yetkilileri, olayla ilgili dört kişinin tutuklandığını, bunlardan birinin de el Şebab’ın Mogadişu’daki güvenlik ve istihbarat sorumlusu olduğunu bildirdi.

MOGADİŞU'DA KULLANILAN EN BÜYÜK PATLAYICI

Mogadişu’da şimdiye kadar kullanılan en büyük patlayıcı çeyrek tondu. Ancak yetkililer, Cumartesi günkü patlamada bunun iki katı bomba kullanıldığı düşüncesinde.

Başkent Mogadişu hükümetin kontrolünde olmasına rağmen Şebab örgütü başkent dşından saldırılarını planlamayı sürdürüyor.