Fransa basını: Erdoğan, seçim öncesi popülaritesini artırmak için Batı’nın öfkesini göze alıyor

Fransa basını: Erdoğan, seçim öncesi popülaritesini artırmak için Batı’nın öfkesini göze alıyor

France 24 kanalı Erdoğan'ın dış politika hamlelerine ilişkin analizlere yer verdi.

Fransa merkezli France 24 kanalı, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçimler öncesi giderek gücü azalırken Rusya-Ukrayna savaşından faydalandığı analizine yer verdi. 

Marc Daou imzalı yazıda, "Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik hedeflerini engellemek ile Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlere karşı yeni askeri saldırı tehditlerinde bulundu. Ankara jeopolitik konumunu güçlendirmek için dünyanın Ukrayna'ya odaklanmasından faydalanıyor gibi görünüyor" ifadeleri yer aldı.

Yazıda, "Erdoğan bu tür hamlelerle 2023 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce seçmeni etkilemeyi, kötüleşen bir ekonomik kriz popülaritesini tehdit ettiği için milliyetçi duyguları harekete geçirmeyi hedefliyor" denildi

“Erdoğan dünya sahnesinde bir poker oyuncusu gibi hareket ediyor. Çoğu zaman Batı'yla oyunlarının ardında ülke içi bir gündem var ve bunlar iktidarını sürdüreme arzusunun bir yansıması” ifadelerini kullanan Rigoulet-Roze, “Çoğu provokatif hamleler ve Erdoğan Batı'yla köprüleri yakamayacağını ya da dünyayı kendi koşullarına göre yeniden şekillendiremeyeceğini biliyor” dedi..