Fransız deprem bilimciden Büyük İstanbul Depremi'yle ilgili endişe verici açıklamalar

Fransız deprem bilimci ve jeofizikçi Xavier Le Pichon, Kahramanmaraş'taki büyük depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Pichon, beklenen Büyük İstanbul Depremi ile ilgili ise "7.6 üzerinde tek bir depremin olacağını düşünüyorum" dedi.

Deprem bilimci ve jeofizikçi Pichon, Habertürk TV'deki Kürşad Oğuz'un sunduğu "Gelecek Fikirler Deprem Özel" yayına konuk oldu.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili sarsan ve büyük hasara yol açan depremlere yönelik analizlerini ve Türkiye genelindeki depremlere ilişkin tahminlerini aktaran Pichon, Türkiye'nin deprem kuşağında bir ülke olduğuna işaret etti. 

"TÜRKİYE JEOLOJİK OLARAK OLUŞUM AŞAMASINDA"

Le Pichon, Türkiye'nin jeolojik olarak "oluşum aşamasında" olan bir ülke olduğunu, bunun da hazırlanılması gereken çok fazla deprem demek olduğunu söyledi.

"İNSANLARIN SAYGI GÖSTERMEDİĞİ DÜZENLEMELER HİÇBİR İŞE YARAMAZ"

İstanbul'da olabilecek muhtemel depremlere ilişkin de tahminlerini paylaşan Le Pichon, İstanbul'un önemli bir fay hattına yakın olduğunu söyledi. Pichon, "İstanbul'un farklı bölgeleri depremden farklı etkilenecek. Bu konuda çok sayıda Türk araştırmacı, aynı zamanda Çinlilerin de çalışmaları var. Önemli olan yapı üretme yönetmeliklerinin bu tahminlere uygun olması ve kurallara, yönetmeliklere uyulması. İnsanların saygı göstermediği, uymadığı düzenlemeler hiçbir işe yaramaz" değerlendirmesinde bulundu.

"MARMARA'DA 7.6 ÜZERİNDE TEK BİR DEPREMİN OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Le Pichon sözlerini şöyle sürdürdü:

"Marmara’da 7.6 üzerinde tek bir depremin olacağını düşünüyorum. Tüm meslektaşlarımın böyle düşünmediğimi biliyorum. Onlar 2 ya da 3 deprem olacağını düşünüyor. Tarih kimi haklı çıkaracak göreceğiz. Bölgedeki levhaların nasıl geliştiğine bakıyorum. Marmara’da fayın bütün hareketi, belli bir uzunlukta tek bir anda yapacağını görüyorum."

"HASAR YARATABİLECEK TSUNAMİLER OLACAK"

İstanbul'da tsunami beklentisinin açık denizlerdeki gibi olmayacağını kaydeden Le Pichon, "Marmara için çok büyük olmayacak, hasar yaratabilecek tsunamiler olacak" dedi.