Gazi Katliamı için 26. yıl dönümünde protesto!

Gazi Katliamı için 26. yıl dönümünde protesto!

Gazi Mahallesi’nde 26 yıl önce gerçekleştirilen ve 22 kişinin hayatını kaybettiği katliamın yıl dönümünde, katliam yapılan yürüyüş ile protesto edildiği görüldü.

Gazi Mahallesi’nde 26 yıl önce gerçekleştirilen ve 22 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın yıl dönümünde, katliam yapılan yürüyüş ile protesto edildi. "Gazi'den Ümraniye'ye adalet istiyoruz" yazılı pankartın açıldığı protesto yürüyüşünde, yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı.


 
Yürüyüşte ayrıca "Hasan'dan Ulaş'a sürüyor bu kavga", "Anaların öfkesi katilleri boğacak", "Gazi şehitleri ölümsüzdür", "Gazi'de düşene dövüşene bir selam" ve "Yaşasın birleşik mücadelemiz" sloganları atıldı. Yürüyüşe katılan binlerce yurttaş, PTT binası önüne karanfil bırakarak, yaşamını yitirenleri andı. 


Karanfillerin bırakılmasının ardından bir basın açıklaması yapıldı. 12 Mart Platformu adına konuşan katledilen Dilek Şimşek'in kardeşi Erkan Şimşek, "Katliam tüm halklaraydı. Katiller ellerini kollarını sallayarak ortadan kayboldular, fakat Gazi'nin öfkesi her yıl sokaklara taştı. Bulunduğumuz bu yerde onlarca kişi katledilmiş, yüzlerce yurttaş yaralanmıştır. Katliam bu denli açıkken, katiller cezalandırılmadı. Katilleri iktidar değil, halk cezalandıracak" ifadelerini kullandı. Açıklamanın sonrasında ise Gazi Mezarlığı'na yürüyen yurttaşlar, yaşamını yitirenleri mezarı başında andı.