Gelen 1,5 milyon doz Pfizer aşısı sadece AKP'lilere mi yapıldı?

Gelen 1,5 milyon doz Pfizer aşısı sadece AKP'lilere mi yapıldı?

Türkiye’ye gelen 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşılarının bazı AKP'li yöneticilere yapıldığı iddia edilmesi kafalarda soru işareti bıraktı.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Türkiye’ye "çoktan geldiği belirtilen" 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşılarının imtiyazlı bazı AKP yöneticilerine ve kesimlerine yapıldığı hakkındaki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya cevaplaması için Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi verdiği bildirildi.

Çıray aşılar ile ilgili 31 Aralık 2020’de 4,5 milyon dozluk anlaşma yapıldığının ve Mart sonuna kadar bu aşıların ülkemize geleceğinin Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Mücahit Özdemir tarafından kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlattı.


 
Sözkonusu açıklamaya göre aşının temininde ve tesliminde bir gecikme olmayacağının, geldiğinde de risk gruplarına göre sırayla uygulanmaya devam edeceğinin söylendiğini belirten Çıray, "Aşı meselesi de sonunda bir skandal haline gelmiştir.

Artık şeffaflık ve güvenilirlikle yakından uzaktan bir bağı kalmayan AKP yöneticilerinin el altından aşı getirtip kendi üyelerine ve seçmenlerine yaptırıyor iddialarına dahi şaşırılmayacak duruma geldik" dedi.

Çıray, şu soruları yöneltti: 

Türkiye’ye 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısının geldiği doğru mudur? 
 
Avrupa Birliği tarafından paylaşılan belgeye göre Türkiye’ye çoktan geldiği belirtilen 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı kimlere yapılmıştır? Bu kişileri kim, hangi risk ölçütlerine göre belirlemiştir? 

Topluma mesafe ve hijyen önlemlerinin gevşetilmemesi gerektiği uyarılarının defaatle yapıldığı ve salgın rakamlarının giderek arttığı bir süreçte AKP’nin geçtiğimiz haftalarda bulaşmaya çok müsait, lebalep kongreleri rahatlıkla gerçekleştirebilmesinin nedeni bu aşıların AKP’lilere yapılmış olması mıdır? 

Şu ana kadar Çin/Sinovac aşısı dışında Türkiye’ye gelen başka aşılar var mıdır?

Varsa bunlar hangi aşılardır ve kimlere hangi kriterlere göre yapılmıştır?